Heliotrop nie jest zbyt często uprawianą rośliną rabatową i dlatego nie zawsze łatwo go kupić. Na pierwszy rzut oka nie jest tak okazały jak np. pelargonia, surfinia czy begonia. Jego mniej lub bardziej (w zależności od odmiany) ciemnoniebieskie do fioletowych pojedyncze kwiaty są niepozorne zebrane w duże baldachogrona. Ma bardzo ładne grube,ciemnozielone lekko pomarszczone liście. Wys. 40-45 cm, pokrój wzniesiony. Dobrze odżywiona roślina wygląda krzepko i zdrowo. Kwitnie od maja do jesieni.

Największą zaletą heliotropa jest niezwykły zapach jego kwiatów.Bardzo przyjemny i niezwykle intensywny. Z reguły klienci mówią że pachnie wanilią innym przypomina aromat kompotu wiśniowego. Może jest to bliskie prawdy gdyż jego angielska nazwa to cherry pie- czyli placek wiśniowy. Dla długiego kwitnienia wskazane jest regularne obrywanie przekwitłych kwiatostanów. Heliotrop pięknie komponuje się z wieloma roślinami zwłaszcza o kontrastowych barwach np. z zółtym bidensem, sanwitalją, białą lobelią, bakopą lub smagliczką. Możemy pokusić się o stworzenie kompozycji złożonej z roślin o pięknym zapachu. Mogą to być np.

  1. Smagliczki o pokroju zwartym (kolor biały lawendowy różowy) lub o pokroju zwisłym (kolor biały lub lawędowy) Obie pięknie pachną miodem.
  2. Pelargonie zapachowe (P. odoratum) Potrącone lub zgniecione ich ozdobne liście wydzielają przyjemny intensywny zapach np. cytryny, pomarańczy, orzechów laskowych,mięty, coli, pini, czy dla nas najpiękniejszy róży
  3. Niektóre odmiany petuni długopędowych np. Priscilla o zapachu wanilii czy Double Soft Pink, Double Purple Vein, surfinia Blue czy Blue Vein.
  4. Niektóre werbeny długopędowe – zwłaszcza odmiany niebieskie
  5. Goździki
  6. Tytonie ozdobne
  7. Nagietki
  8. Aksamitki – dlaczego nie? Jej zapach albo się lubi albo nie. My lubimy.

Taka kompozycja zapachowa może być szczególnie miła dla osób niedowidzących lub niewidomych. Heliotrop lubi słońce ale doskonale czuje się w półcieniu jak i w cieniu. Musimy uważać aby nie przesuszyć rośliny. Zwiędnięta trudno wraca do formy a na liściach często tworzą się brązowe suche plamy. Heliotrop ma swoich zwolenników którzy sadzą go w każdym sezonie. My go też bardzo lubimy.