Jemioła

Jemioła

Jemioła (Viscum) pospolita zwana strzęplicą to półpasożytnicza roślina, która czerpie od swojego żywiciela wodę i składniki mineralne, natomiast roślina zielona na drodze fotosyntezy uzyskuje składniki pokarmowe. Jest rośliną dwupienną czyli na jednym osobniku występują kwiaty męskie, na innym żeńskie. Kwitnie od lutego do marca. Owoce nibyjagody w kolorze białym lub żółtawym dojrzewają.

Jemioła najczęściej rośnie na gałęziach jesionów, brzóz, klonów, lip, jabłoni. Rzadziej na jodle, świerku czy sośnie. Dobrze widoczna jest późną jesienią bądź zimą kiedy jej żywiciel jest w stanie bezlistnym.

Od niepamiętnych czasów wierzono,  że jemioła jest lekarstwem na wszystkie choroby. Dzisiaj do celów leczniczych zbiera się ją od grudnia do marca (jej niezdrewniałe części) Po wysuszeniu otrzymuje się surowiec – Herba visci. Jest on składnikiem różnych mikstur i zalecany jako lek pomocniczy przy nadciśnieniu i w nadmiernych powtarzających się krwawieniach np. z nosa. Używany jest też w homeopatii. Tradycyjne Polacy wieszają jemiołę na Święta Bożego Narodzenia. Ma ona strzec domu przed tym co nieznane, potężne i tajemnicze. Wierzymy, że roślina ta przyniesie nam zdrowie, szczęście i dostatek.