Malwa – odmiany i uprawa

4

Napisany przez Zespół Florini.pl | W kategorii Wszystko o bylinach | Opublikowany: 07-02-2012

Tagi: , , , , , ,

Malwa różowa

Malwa różowa

 

Malwa różowa (Alcea rosea) od dawna zadomowiła się w naszych ogrodach. Kojarzy nam się z wiejskim sielskim krajobrazem. Gospodynie tradycyjnie sadziły ją pod płotem, przy wejściu do domu gdzie dumnie stojąc jakby zapraszały gości do środka. Malwy mają mocne pędy kwiatowe długości do 2 metrów mocno osadzone w gruncie. Z grubych zielonych pączków kwiatowych sukcesywnie rozwijają się kolejne kwiaty w VI – VII. Mogą być pojedyncze bądź pełne, barwy mają czyste, żywe. Oto przykłady odmian o kwiatach pełnych:

 1. Double Rose – różowa
 2. Double Salmon Pink – łososiowa
 3. Double Scarlet – czerwona
 4. Double Yellow – żółta
 5. Double White – biała
 6. Double Purple – purpurowa
Malwa czarna

Malwa czarna

Malwa żółta

Malwa żółta

Malwa różowa

Malwa różowa

 

 

 

 

 

 

 

Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Nigra (kwiat pojedynczy). Ma tak intensywny kolor czerwieni, że aż przechodzi w czerń. Ładnie wygląda posadzona na jasnym tle. Ponieważ malwy osiągają spore wysokości winny być sadzone jako tło dla niższych roślin.

Nowością ostatniego sezonu są malwy z serii Spring Celebrities, które osiągają wys 50-60 cm. Doskonale prezentują się zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Mają piękne kwiatostany złożone z mnóstwa półpełnych kwiatów o różnych kolorach:

 1. Malwa ciemnoróżowa

  Malwa ciemnoróżowa

  Appleblossom – purdowy

 2. Apricot – łososiowy
 3. Carmine Rose – intensywny róż
 4. Crimson – czerwony
 5. Lemon – żółty
 6. Purple – purpurowy
 7. White – biały

Uprawa malw

Malwa czerwona

Malwa czerwona

Malwa to roślina dwuletnia. Wysiewa się ją latem i do zimy wytwarza sporą rozetę liściową (1 rok). Sadzi się je w odległości 30-80 cm. Rośliny zakwitają wczesnym latem następnego roku (2 rok). Możemy a nawet powinniśmy ściąć pęd po kwitnieniu, spowoduje to zawiązanie nowych pędów kwiatowych i rośliny zakwitną ponownie. Zabieg ten może przedłużyć ich żywot do 3-4 lat. Jeśli nie pozbędziemy się nasion wówczas wysieją się same. Jest to jedna z najbardziej lubianych roślin ozdobnych. Jedyne co spędza sen z powiek ich właścicieli to bardzo groźna choroba grzybowa – rdza. Objawia się skupiskiem rdzawych zarodników na dolnej stronie liścia. Na górnej widoczne są jasne plamki. Porażone rośliny mogą zamrzeć.  Podczas zakupów radzimy bardzo dokładnie obejrzeć ich liście a w razie wystąpienia choroby w ogrodzie poprośmy w sklepie ogrodniczym o odpowiedni preparat.

Brak pokrewnych wpisów.

Komentarze (4)

Proszę podać jaki gatunek malwy jest najlepszy do uprawy 3-5 areałów. w jakiej cenie sa nasiona i ile musi ich być ? jak malwę zbierać – czy tylko płatki kwiatów czy też liście ?
jakie są zagrożenia w hodowli i jakiej klasy jest wymagana gleba pod uprawę malwy ? Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam Małgorzata

kolejne pytanie dotyczy suszarni ziół – profesjonalnej jakie są koszty na jakich zasadach działa i jeszcze raz pozdrawiam Małgorzata

Poszukuję sadzonek malwy lub nasion.Chciałam w swoim domku pod oknami posadzić malwy na całej szerokości ściany bo bardzo podobają mi się te kwiaty.Mieszkam w okolicy Siedlec woj.mazowieckie proszę o odpowiedz
Z powazaniem
Teresa Kuśmirek

W sezonie 20013 przygotowaliśmy szeroką ofertę malw:
http://www.florini.pl/index.php?search_query=malwa&do_search=1

Napisz komentarz:


9 + = jedenaście

Porady ogrodnicze i najlepsze oferty wprost na Twoją pocztę e-mail! Zapisz się na bezpłatny biuletyn.