Rośliny czują, krzyczą i zapamiętują

Czy zajmując się roślinami zastanawiają się Państwo jak one to odbierają? Nam się wydaje że znoszą swoje dole i niedole bez szemrania. W pewnym ośrodku badawczym przeprowadzono następujące doświadczenie. Korzeń jęczmienia zanurzono w gorącej wodzie. Jego pęd krzyczał rozpaczliwie. Zarejestrował to czuły przyrząd elektroniczny, który na taśmie uwiecznił ten dramatyczny moment. Rączka aparatu jak szalona kreśliła płacz rośliny.

Kolejne doświadczenie: Jedna osoba przez kilka dni z rzędu znęcała się nad sadzonką pelargonii. Szczypała ją, obrywała liście, robiła nacięcia, kuła igłą, przypalała, przycinała korzenie. Druga na odwrót. Troskliwie opiekowała się rośliną, podlewała ją, spulchniała ziemię, zraszała wodą , rozmawiała z nią. Następnie pelargonię podłączono do urządzenia, które rejestrowało i zapisywało wysyłane przez nią impulsy. Co się okazało? Gdy do rośliny zbliżał się oprawca wskazówka aparatu zaczynała szaleć. Pelargonia się denerwowała, była przerażona i z pewnością gdyby miała nogi uciekłaby w popłochu. Natomiast gdy podchodził człowiek, który czule się nią opiekował roślina uspakajała się a zarejestrowane linie były płynne i spokojne.

Jakie z tego wnioski? Rośliny mają zmysł czucia. Odczuwają ból, krzyczą i potrafią zapamiętywać!  Dbajmy o kwiaty jak należy bo to żywe istoty.

Poprzedni

Czym uzupełnić miejsce po przekwitniętych tulipanach, hiacyntach czy narcyzach

Następne

Rada na psa znaczącego teren w naszym ogrodzie

5 komentarzy

  1. Sove

    No super. Nie jeść mięsa, bo to bestialstwo wobec zwierząt. Teraz się dowiaduję że rośliny też czują. Mam zacząć jeść ziemię?

    • Iza

      to samo pomyślałam ja już mam pełno roślin bo rosną u mnie jak szalone…teraz chciałam jedna wyrzucic ale jak mam to zrobić szkoda że świat musi być taki okrutny

  2. monika

    Trzy lata temu miałam ściąć moją starą czereśnie bo przestała rodzić ,stanęłam pod nią i powiedziałam;zacznij kwitnąć bo cię zetne! .Możecie wierzyć lub nie, ale od tamtej pory co roku kwitnie i doje mnóstwo owoców.Pozdrawiam

  3. Bardzo ciekawy artykuł, ale ciężko uwierzyć w jego treść. To, że rośliny reagują na stres fizjologiczny różnymi zmiana w organizmie, to wiadomo od dawna, ale żeby wyczuwały, kto się do nich zbliża..? To bardzo interesujące. Można wiedzieć, jaki to instytut badawczy doszedł do takich wniosków?

    Oczywiście o wszystkie rośliny trzeba dbać i nie powinno się przysparzać im bezsensownych cierpień, to żyjące i czujące organizmy jak i my, ale niektóre tezy z artykułu są dość nieprawdopodobne. Przydałoby się źródło tych informacji 🙂

  4. Paweł

    Bardzo ciekawy tekst, dzięki niemu wiem dlaczego moje rośliny mimo podlewania marnieją, kiedy wyjeżdżam na dłużej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén