Zawilec – nie tylko zwiastuny wiosny

0

Napisany przez Zespół Florini.pl | W kategorii Wszystko o bylinach | Opublikowany: 28-12-2010

Tagi: , , , , , , , , , ,

Zawilec 'Polish Star'

Zawilec 'Polish Star'

Nazwa zawilca (Anemone) pochodzi z języka greckiego ‘anemos‘, co znaczy wiatr. Większość zawilców zakwita wczesną wiosną, gdy tylko ciepłe wiatry przeganiają zimę.

Ich delikatne kwiaty kołyszą się na wietrze. Po kwitnieniu ich delikatne puszyste owocostany muskane wiatrem uwalniają obrośnięte delikatnymi włoskami nasiona, które są roznoszone na znaczne odległości.

Wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści pod nagimi drzewami i krzewami podziwiamy całe kwitnące kobierce zawilca gajowego (Anemone nemorosa). Gatunek ten jest prawnie chroniony, w ogrodach uprawiamy odmiany o barwnych lub pełnych kwiatach. Oto niektóre z nich:

Zawilec gajowy 'Alba Plena'

Zawilec gajowy 'Alba Plena'

  1. ‘Blue Eye’ – kwiaty półpełne białe, z jasnofioletowym oczkiem
  2. ‘Albenii’ – kwiaty niebieskie, duże
  3. ‘Rosea’ – kwiaty początkowo białe, szybko różowieją
  4. ‘Alba Plena’ – piękna odmiana o pełnych kwiatach

Gdy słońce mocniej przygrzewa zakwitają: zawilec apeniński (Anemone apenina), zawilec wieńcowaty (Anemone coronaria), zawilec jaskrowaty, inaczej zwany żółtym (Anemone ranunculoides).

Zawilec grecki (Anemone blanda) kwitnie często już w lutym i kwitnie na niebiesko lub śnieżnobiało (odm. ‘White Splendour‘). Bardzo ładnie wyglądają z żółto kwitnącymi pierwiosnkami.

Zawilec 'Anabella White'

Zawilec 'Anabella White'

W kwietniu zakwitają: zawilec apeniński (Anemone apenina) kwitnący na biało, fioletowo lub niebiesko. Także w kwietniu zakwita zawilec jaskrowaty (Anemone ranunculoides) – kwiaty żółte pojedyncze lub pełne.

W maju-czerwcu V-VI zakwita zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris). Z najcenniejszych odmian wymienić można Anemone sylvestris ‘Elise Fellman’ o białych pomponowych kwiatach, Anemone sylvestris ‘Polish Star’ – polska odmiana o pięknych pełnych kremowo-białych kwiatach, które z czasem różowieją.

Latem zakwitają zawilec wielosieczny (Anemone multifida). Odmiana ‘Rosea’ ozdobna jest z różowych kwiatów. Podobnie zawilec kanadyjski (Anemone canadiensis), który również kwitnie latem, kolor kwiatów – biały.

Zawilec japoński 'Whirlwind'

Zawilec japoński 'Whirlwind'

Kolejną bardzo ważną grupą w grupie zawilców są kwitnące jesienią (VIII-X) zawilce japońskie (Anemone japonica). Charakteryzują się bujnym wzrostem – osiągają 80-120 cm i okazałyymi kwiatami o średnicy 5-7 cm. Kwiaty mogą mieć pojedyncze lub w różnym stopniu wypełnione. Występują w kolorach białym, różowym lub czerwonym. Pojedyncze kwiatostany utworzone są z około 15 kwiatów. Polecane odmiany to:

  • Prinz Heinrich – kwiaty ciemnopurpurowe, pełne
  • Praecox – kwiaty różowe, pojedyncze
  • Konigin Charlotte – kwiaty jasnoróżowe, sprawdzona odmiana
  • Andrea Atkinson – kwiaty białe, wysoka odmiana
  • Whirlwind – kwiaty białe, półpełne

Zawilec japoński 'Andrea Atkinson'

Zawilec japoński 'Andrea Atkinson'

Zawilec japoński 'Prinz Heinrich'

Zawilec japoński 'Prinz Heinrich'

Zawilec japoński 'Praecox'

Zawilec japoński 'Praecox'

Jeszcze niedawno do zawilców zaliczano sasankę pospolitą (Pulsatilla vulgaris) i przylaszczkę pospolitą (Hepatica nobilis). Sasanka ma bardzo ładne kwiaty w kształcie dzwonków w kolorze niebieskim, białym, różowym, czerwonym. Przylaszczka to delikatna bylina kwitnąca wczesną wiosną przed rozwojem liści. Podobna do przylaszczki pospolitej jest przylaszczka siedmiogrodzka (Hepatica transsilvanica), która ma większe, karbowane liście. Kwitnie 2 tygodnie wcześniej na biało lub różowo.


Przeczytaj również:
Zwiastuny wiosny, czyli krzewy i byliny kwitnące zimą i wczesną wiosną
Nic tak nie cieszy jak widok, który ukazuje się gdy pod koniec zimy, ukazują się pierwsze kwiaty zwiastujące wiosnę. Jako jedne z pierwszych zakwitają oczary (Hammamelis). Czasem już w styczniu...

Forsycja – złoty zwiastun wiosny
Złotożółte kwiaty dosłownie oblepiają jej jeszcze bezlistne pędy i są zwiastunem nadchodzącej wiosny. Forsycje zakwitają bardzo wcześnie bo już w marcu. Są mało wymagające i całkowicie mrozoodporne. Ścięte pędy kwiatostanowe...

Ogród w białych barwach
Jeśli nie przepadamy za ostrymi barwami i preferujemy delikatne odcienie, zastosujmy w ogrodzie byliny o kwiatach w kolorach uniwersalnych. Jedną z takich barw jest biel – istnieje wiele bylin kwitnących...

Najlepsze byliny
Najbardziej cenne byliny to te, które długo kwitną oraz mają ładne liście, które pozostają dekoracyjne również po kwitnieniu. Dzięki takim okazom nasz ogród może byc bardzo dekoracyjny bez wielkiego wysiłku....

Napisz komentarz:


1 + = trzy

Porady ogrodnicze i najlepsze oferty wprost na Twoją pocztę e-mail! Zapisz się na bezpłatny biuletyn.