Kokoryczka miniaturowa

Kokoryczka miniaturowa

Białych kwiatów jest bardzo dużo, ale szczególnie piękne i delikatne są te, które kształtem przypominają dzwoneczki. Sadzą je zazwyczaj romantyczne dusze, które potrafią docenić ich urok.

Gdy tylko stopnieje śnieg (a czasem wychylają się ponad białą pokrywę) dzwonkowate kwiaty śnieżyc (Leucojum) i śnieżyczek przebiśniegów (Galanthus nivalis). Wiosną również ukazują się kwiaty kokoryczek (Polygonatum). To byliny nazywane olbrzymimi konwaliami ze względu na kształt kwiatów. Polecamy polygonatum humile – gatunek o zwartym, kompaktowym pokroju, a także polygonatum falcatum ‚Variegata‚ – odmiana o pstrych liściach i odmianę ‚Plena’ o pełnych kwiatach.

Konwalia słynie z pięknie pachnących białych dzwoneczków

Konwalia słynie z pięknie pachnących białych dzwoneczków

W maju czarują nas swym wyglądem, a w szczególności zapachem konwalie (Convallaria) znana z leśnych wędrówek. Rozrasta się przez podziemne kłącza. Liście o długości 15-20 cm wypuszcza pod koniec kwietnia. W maju ukazują się pędy kwiatowe, na których osadzone są liczne dzwonkowe kwiaty, które zebrane są w grona – przepięknie pachną. Konwalia dobrze rośnie w głębokim cieniu jednakże w przypadku większego dostępu do światła obficiej kwitnie. Występuje nie tylko jako gatunek, ale także w odmianach np. ‚Plena’ o kwiatach pełnych, ‚Rosea’ o kwiatach różowych czy też ‚Albostriata’ o liściach zielonych w złote paski.

Wymienione powyżej rośliny mają wysokość 20-30 cm. Tylko niektóre kokoryczki osiągają wysokość ponad 50 cm. Najlepiej czują się w półcieniu.

Jednym z licznych walorów pierisa są piękne, bardzo liczne kwiaty

Jednym z licznych walorów pierisa są piękne, bardzo liczne kwiaty

Ozdobą ogrodów są także wysokie, widoczne z daleka białe odmiany naparstnicy (Digitalis purpurea ‚Alba’) i dzwonka brzoskwiniolistnego (Campanula persicifolia). Mają one kwiaty duże, czysto białe i wspaniale rozświetlają cieniste zakątki.

Piękne dzwonkowate kwiaty ma również orlik ‚Double White’ (Aquilegia) o śnieżnobiałych pełnych kwiatach.

W świecie krzewów białymi dzwonkowatymi kwiatami mogą się poszczycić pieris japoński (Pieris japonica) kwitnący od marca do maja oraz kiścień Waltera (Leucothoe Walterii).

Z roślin wrzosowatych należy wymienić wrzosy i wrzośce, które także występują w odmianach o białych kwiatach. Dabecja kantabryjska ‚Alba’ (Daboecia cantabrica) to kolejna propozycja – ta zimozielona krzewinka osiąga 30 cm wysokości. Wrzosy mające maleńkie dzwonkowate kwiaty zdobią ogród jesienią. Niektóre z nich, z grupy pączkowych, utrzymują się na roślinie praktycznie przez całą zimę. Wrzośce zdobią rabaty od wczesnej wiosny do maja.