Zawilec japoński 'Praecox'

Zawilec japoński 'Praecox'

Na przełomie lata i jesieni ogród może zadziwić nas dużą ilością pięknych, kolorowo kwitnących bylin.

Większość osób najwięcej czasu spędza na działkach latem i jesienią, dlatego też interesujące dla nich są byliny kwitnące właśnie w tym okresie, takie jak np.:

 1. Świecznica 'Black Negligee'

  Świecznica 'Black Negligee'

  Świecznica (Cimicifuga racemosa) – ma białe kwiaty, liście powcinane lub trójklapowe (var. cordifolia), zielone lub purpurowe (np. odmiana 'Brunette’ lub 'Black Negilgee’). Kwitnie IX-X, osiąga wysokość 180-200 cm

 2. Tojad arendsa (Aconitum arendsii) – kwiaty ciemnoniebieskie IX-X, dorasta do 80-120 cm wysokości
 3. Zawilce japońskie i jego mieszańce – kwiaty białe, różowe, czerwonawe, pojedyncze, półpełne lub pełne. Niezawodna bylina kwitnąca VIII-X, osiąga 60-110 cm wysokości
 4. Astry

  – aster krzaczasty
  (Aster dumosus) – bylina o zwartym, kulistym pokroju i wąskolancetowatych liściach o długości 3-10 cm. Cenna z uwagi na długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się w VIII i kończy w X. Koszyczki kwiatowe osadzone są ulistnionych szypułkach. Dorasta, w zależności od odmiany, do 20-50 cm wysokości. Aster dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych w glebach żyznych i próchnicznych. Popularne odmiany:

  Ater 'Jenny'

  Ater 'Jenny'

  Alice Halsam – odmiana o różowych kwiatach dorastająca do 25cm
  wysokości. Kwitnie od IX do X
  Blaue Lagune – odmiana o niebieskich kwiatach dorastająca do 35cm
  wysokości. Kwitnie od IX do X
  Jenny –
  Nowa odmiana o purpurowofiloetowych kwiatach dorastająca do 40 cm wysokości. Kwitnie od VIII do IX
  Kristina – Odmiana o białych kwiatach dorastająca do 35 cm wysokości. Kwitnie od IX do X
  Starlight – Kompaktowa odmiana o czerwonoróżowych kwiatach dorastająca do 30 cm wysokości. Kwitnie od IX do X

  – aster nowoangielski
  (Aster novae-angliae) – wysoka bylina o sztywnych i wyprostowanych łodygach, na których osadzone są szorstkie i szarawe liście. Kwitnie od VIII do X. Kwiaty o średnicy 2 – 2,5 cm mają kolor od różowego poprzez czerwony do fioletowego. Przy pochmurnej pogodzie oraz po ścięciu kwiaty zamykają się. Astra nowoangielskiego należy sadzić w miejscach słonecznych w glebach żyznych i przepuszczalnych. Dorasta do 130 – 180 cm. Polecane odmiany:

  Aster 'Purple Dome'

  Aster 'Purple Dome'

  Alma Potschke – odmiana o czerwonych kwiatach dorastająca do 150 cm wysokości. Kwitnie od VIII do X

  Barrs Blue – odmiana o niebieskich kwiatach dorastająca do 160 cm wysokości. Kwitnie od VIII do X
  Purple Dome Kopmaktowa odmiana o fioletowych kwiatach dorastająca do 60 cm wysokości. Kwitnie od VIII do X
  Rudelsburg – odmiana o różowych kwiatach dorastająca do 140 cm wysokości. Kwitnie od VIII do X

  – aster nowobelgijski
  (Aster novi-belgii) – silnie rozrastająca się bylina osiągająca wysokość od 40 cm do 1 m. Posiada sztywne, wyprostowane pędy, które rozgałęziają się w górnej części.Kwiaty o średnicy 2,5 cm – 3 cm o różnych kolorach (w zależności od odmiany). Kwitnie w VIII – IX. Astra nowobelgijskiego należy sadzić w miejscach słonecznych lub półcienictych w glebach żyzynych i przepuszczalnych. Można rozmnożyć go przez się przez podział. Kwiaty nadają się do cięcia. Polecane odmiany:

  Aster 'Crimson Brocade'

  Aster 'Crimson Brocade'

  Bewunderung – odmiana o różowych kwiatach dorastająca do 80 cm wysokości. Kwitnie od VIII do IX

  Crimson Brocade – Nowość. Odmiana o czerwonopurpurowych, podwójnych kwiatach dorastająca do 100 cm wysokości. Kwitnie od IX do X

  Marie Ballard – odmiana o jasnoniebieskich kwiatach dorastająca do 90 cm wysokości. Kwitnie od VIII do IX

  Royal Ruby – odmiana o bordowoczerwonych kwiatach dorastająca do 60 cm wysokości. Kwitnie od VIII do IX

  Aster 'Winston Churchil'

  Aster 'Winston Churchil'

  Schneeberg – Nowość. Odmiana o białych kwiatach dorastająca do 100 cm wysokości. Kwitnie od IX do X

  Tiefblau Gefult – Nowość. Odmiana o ciemnononiebieskich kwiatach dorastająca do 100 cm wysokości. Kwitnie od VIII do IX

  Winston Churchill – Nowość. Odmiana o karminowoczerwonych kwiatach dorastająca do 90 cm wysokości. Kwitnie od IX do X

 5. Dzięgiel ozdobny (Angelica gigas) – ciekawa bylina dorastająca do 2 metrów wysokości i 1,2 metra szerokości. W okresie VI – IX na czerwono zabarwionych łodygach pojawiają się okrągłe, purpurowe kwiatostany. Najlepiej rośnie w żyznych, wilgotnych glebach na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych.
 6. Złocień arktyczny

  Złocień arktyczny

  Złocień arktyczny (Arcanthemum arcticum) – wysokość 30-40 cm, kwiaty białe ukazują się w IX-X

 7. Sadziec (Eupatorium) – wysoka bylina osiągająca 2 metry wysokości. Kwiaty winnoczerwone wyrastają na sztywnych prostych łodygach. Termin kwitnienia to VII-IX. Liście mogą być zielone lub purpurowe (jak u odm. 'Chocolate’)
 8. Jeżówka 'Maui Sunshine'

  Jeżówka 'Maui Sunshine'

  Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – jedna z najmodniejszych bylin, o wzniesionych pędach dorastająca do 100 cm i charakterystycznych kwiatach w kolorach od białego, przez różowy, żółty, purpurowy, czerwony, aż po fioletowy, Kwiaty pojedyncze lub pełne, VII-IX, nadają się na kwiat cięty

 9. Dzielżan (Helianthus) – kwiaty czerwone lub żółte, wysokość 80-130 cm, kwitnie VII-IX
 10. Słoneczniczek 'Loraine Sunshine'

  Słoneczniczek 'Loraine Sunshine'

  Słonecznik (Helianthus) – bylina o żółtych kwiatach dorastająca do 120-150 cm, kwitnie VIII-IX.

 11. Słoneczniczek (Heliopsis) – wysokość 70-150 cm, kwiaty żółte do pomarańczowych , kwitnie VII-IX. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana 'Loraine Sunshine’ o bardzo ciekawych marmurkowych liściach
 12. Kirengeszoma (Kirengeshoma) – rzadko spotykana bylina o licznych żółtych wydłużonych kwiatach zdobiących roślinę w okresie VIII-X
 13. Rudbekia błyskotliwa

  Rudbekia błyskotliwa

  Rudbekia błyskotliwa (Rudbekia fulgida) – efektowna bylina osiągająca wysokość 60 cm o kępiastym pokroju. Odznacza się sporymi (średnica do 12 cm) charakterystycznymi żółtymi kwiatami z czarnym środkiem zdobiącymi roślinę w okresie VII-IX.

 14. Krwawnica (Lythrum) – bylina o drewniejących, wyprostowanych pędach osiągających wysokość 100 cm. W okresie VII – IX tworzy ozdobne, purpurowoczerwone kłosy o długości do 30 cm. Kwiaty pachną, przyciągają motyle.
 15. Zawciągowiec

  Niebieski kwiat zawciągowca pięknie wygląda na tle czerwonego jesiennego ulistnienia

  Języczka (Ligularia) – wysokość 80-150 cm, kwiaty żółte do pomarańczowych, kwitnie VII-IX

 16. Zawciągowiec (Ceratostigma) – wysokość 30 cm, kwiaty lazurowoniebieskie pojawiają się pod koniec lata. Dodatkową ozdobą jest jesienne czerwone zabarwienie liści.
 17. Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) – dorasta do 25-60 cm, kwiaty purpurowe, lila, różowe, czerwone, białe. Termin kwitnienia VIII-X
 18. Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) – piękna bylina, której kwiatostany nadają się na kwiat cięty. Odmiana 'Alba’ kwitnie na biało, odmiany 'Bouqet Rose’ kwitnie na różowo. Kwitnie od IX do mrozów.
 19. Przegorzan (Echinops)

  Przegorzan (Echinops)

  Przegorzan (Echinops) – wyrasta do 180 cm, kwiatostan przypomina małe niebieskie jeże (stąd nazwa łacińska nazwa echinops tzn. jeż).

 20. Nawłoć ogrodowa (Solidago hybrida) – odmiany ogrodowe są niższe niż u gatunku (np. 30-40 cm). Kwiaty złocistożółte, kwitnie od końca lata do początku października.

W czasie gdy ogród zacznie przybierać barwy jesieni, kwitnące byliny będą wzbudzać zachwyt. Koniec lata i początek jesieni nadal może być kolorowy i radosny. Są byliny, które dopiero wtedy ukazują swoje piękno.