Ciemiernik wschodni

Ciemiernik (Helleborus) – jego 20 gatunków pochodzi z Alp, Apenin i Bałkanów. Jest rośliną zimozieloną. Atrakcyjne kwiaty niektórych gatunków pojawiają się już na jesieni, a główne kwitnienie pozostałych przypada na II – IV, śnieg i mróz im nie straszne. Poniżej prezentujemy jego odmiany:

 1. Ciemiernik biały (Helleborus niger) – Najwcześniej zakwita ciemiernik biały nazywany różą Bożego Narodzenia. Jego odmiana ’Praecox’ zakwita już w X. Jest to również najlepsza odmiana do pędzenia na okres świąteczny. Ma kwiaty o średnicy do 8 cm, wytrzymuje mrozy do -35 st. C. W wyniku krzyżowania dzikich gatunków uzyskano wiele ciemierników różniących się zarówno liśćmi jak i kwiatami.
 2. Ciemiernik cuchnący

  Ciemiernik cuchnący

  Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus)Mniej lub bardziej zimozielony nazywany przez nas palmowym (ma bardzo ładne liście) z charakterystycznym cierpkim zapachem. Wys. ok. 50 cm. Kwiaty w kształcie kielichów, cytrynowo-zielone. Żyje dość krótko, ale przedłuża swój żywot dzięki samosiewom i odroślom. Wytrzymuje mrozy do -23 st C. Posadzony z bylinami o okrągławych liściach ( np. przy funkii, brunnerze, bergenii, ułudce)  tworzy z nią efektowny kontrast.

 3. Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) – Zimozielony, wys 30 cm, tworzy pięknie ulistnione kępy. Kwiaty średnicy ok 5 cm pojawiają się licznie pod koniec zimy. Mogą mieć kolor od białego przez różowe i ciemnoróżowe do czerwonych, fioletowych, niektóre nakrapiane. Najlepiej kupować rośliny już kwitnące jeśli zależy nm n konkretnym kolorze. Odmiana Red Hybrids F1 ma kwiaty czerwone. Wytrzymuje mrozy do -29 st C.
 4. Ciemiernik korsykański

  Ciemiernik korsykański

  Ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolis)Zimozielony, wys. 50-60 cm Liście ma dorodne grube skórzaste z grubymi ząbkami. Kwiaty bladozielone średnicy ok. 4 cm, wytrzymuje mrozy do -18 st C. Pochodzi z Korsyki i Sardynii. Odmiana ’Purple Rose’ o kwiatach purpuroworóżowych.

 5. Ciemiernik niebieskawy (Helleborus lividus) – jest stosunkowo niski, liście marmurkowe z niebieską poświatą, kwiaty zielonopurpurowe
 6. Ciemiernik ogrodowy (Helleborus x hybrids) – wys 40 cm, kwitnie III-IV, kwiaty ma białe, różowe i czerwone, pojedyncze lub pełne, cętkowane lub w żyłki. To mieszaniec wielu gatunków. Lubi ciepłe stanowiska
 7. Ciemiernik Sterna (Helleborus sternii) – to mieszkaniec H. argutifolius i H. Lividus, wys 45 cm, kwiaty purpurowozielone.
Ciemiernik biały

Ciemiernik biały

Ciemierniki najbardziej lubią zacienienie lekkie do umiarkowanego (dla Helleborus foetidus głębokie) Stanowisko osłonięte przez niskie drzewa bądź wysokie krzewy. Butwiejące liście dostarczają próchnicy, składników odżywczych i wilgoci. Podłoże prawie każde ale najlepsze jest wilgotne, zasobne, próchniczne o odczynie zasadowym. Gleba zbyt wilgotna się nie nadaje. Przygotowując miejsce pod młode sadzonki warto dodać trochę kompostu, gliny i wapnia.

Jeśli poszukujecie Państwo roślin oryginalnych, niezwykłych, pęknie kwitnących to polecamy właśnie ciemierniki.