Polska nazwa tej rośliny cieszynianka brzmi swojsko i działa na wyobraźnię. Czyżby pochodziła z Cieszyna? Prawdą jest że występuje w Polsce, ale bardzo rzadko w Karpatach, na wyżynie lubelskiej i właśnie na śląsku cieszyńskim.

To mała bylina, wyrasta do 10-25 cm, na długich ogonkach osadzony jest trójlistkowy dłoniasty liść. Wczesną wiosną już w marcu przed rozwojem liści ukazują się bardzo drobne żółte zebrane w główkowate baldaszki kwiaty osadzone na kryzie z jasnozielonych przylistków (podsadek) Większość obserwatorów myśli, że to kwiat właściwy (podobnie jak u poinsecji). Te nazwijmy to „kwiaty” mają średnicę do 4 cm.

Cieszynianka lub gleby próchniczne dość wilgotne wapienne. Jest zupełnie mrozoodporna. Stanowisko cieniste lub półcieniste. Ładnie komponuje się z bylinami wcześnie kwitnącymi jak przylaszczki czy zawilce gajowe. Odmiana ‚Thor’ to absolutna rzadkość. Liście ma białoobrzeżone. Również jej przylistki mają wyraźne białe smugi. Cieszynianka oprócz ciepłej swoistej nazwy jest naprawdę ładną dekoracyjną elegancką i ciekawą byliną.