Co z oczkiem wodnym przed zimą?

Pamiętajmy o zabezpieczeniu roślin wodnych przed zimą

Pamiętajmy o zabezpieczeniu roślin wodnych przed zimą

Jesienią rośliny wodne powoli żółkną i zasychają. Jest to dobra pora do ich rozmnożenia zwłaszcza jeśli nadmiernie się rozrosły. Rośliny wodne nie powinny pokrywać więcej niż 1/3 powierzchni wody. Zasychające pędy, kwiaty i liście należy usunąć. W przeciwnym razie dostają się na dno zbiornika gdzie gniją zabierając tlen z wody. Można co prawda wyrąbać otwory aby gazy gnilne miały ujście, a także dotlenić wodę. Lepiej jest jednak usunąć obumarłe szczątki roślin przed mrozem. Co kilka lat należy wypompować wodę z oczka i gruntowne go oczyścić z mułu i zredukować nadmiar roślin.

W polskich warunkach większość z nich dobrze zimuje. Natomiast rośliny wrażliwe na mróz musimy zabezpieczyć włókniną, stroiszem, słomianymi matami, grubą korą itp. Dotyczy to oczywiście roślin rosnących przy brzegu. Natomiast rośliny pływające wrażliwe na niskie temperatury należy wyłowić i przenieść do ciepłego pomieszczenia. Nie może być w nich za ciepło ponieważ będą rosły przedwcześnie.

Roślinom rosnącym przy brzegu ścinamy, przycinamy (nie za krótko) obumarłe pędy. Dla dekoracji możemy zostawić kwiatostany pałki wodnej, sitowia lub turzyc. Zimą przyprószone śniegiem czy szronem będą wyglądały bardzo malowniczo.

Rośliny wód głębokich (ponad 0,5 m głębokości)

  • Są to przede wszystkim takie, których liście pływają po powierzchni, a ich kwiaty wznoszą się ponad taflę wody. Przykładem jest grzybień. Wytrzymuje on mrozy – chyba że zbiornik jest za płytki – w takim przypadku lepiej przenieść go do chłodnego pomieszczenia z temperaturą pow. 0 st C. Jeśli jednak roślina posadzona jest w zbiorniku na stałe i nie ma w nim ryb lepiej jest spuścić wodę a roślinę okryć grubą warstwą kory, torfu lub liści.

Roślinność pływająca

  • Oprócz roślin pływających mało mrozoodpornych, o których już pisaliśmy pozostałe corocznie się odradzają dzięki tzw. zimowym pąkom, które opadają na dno zbiornika np. żabi ściek pływający, salwinia pływająca, rdestnica pływająca. Na wiosnę pąki te wypływaja na powierzchnię i wydają nowe rośliny. Ważne jest aby zbiornik nie zamarzał podczas zimy. Rośliny pływające tropikalne jak np. hiacynt wodny czy pistia mogą przeżyć zimę tylko w temp. ok. 10 st. C W związku z tym już we wrześniu należy przenieść je do akwarium i zapewnić dużo światła.

Poprzedni artykuł

Strelicja królewska – roślina pojemnikowa

Następny artykuł

Rozmnażanie begonii królewskiej

1 Komentarz

  1. Dobrze zabezpieczone ogród to mniej pracy w nowym sezonie 😉

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén