Dorosły egzemplarz hortensji ogrodowej uprawiany w donicy

Dorosły egzemplarz hortensji ogrodowej uprawiany w donicy

Na tarasach czy balkonach możemy stworzyć miniogród w donicach. Oprócz kwiatów jednorocznych i bylin, możemy wykorzystać również drzewa i krzewy.

W pojemnikach wyjątkowo sprawdzają się małe krzewy o długim okresie kwitnienia np. pięciornik, tawuła. Ładnie wyglądają również hibiskusy (Hibiscus syriacus), czy różne odmiany hortensji (Hydrangea), których efektowne kwiaty pojawiają się od czerwca i utrzymują często aż do mrozów.

Od lipca kwitną na niebiesko barbula (Caryopteris), prusznik (Ceaonothus) oraz perowskia (Perovskia). Krzewy te rzadko mają wysokość większą niż 1 metr, dlatego doskonale nadają się do pojemników.

Różanecznik uprawiany w dużej donicy

Różanecznik uprawiany w dużej donicy

Bardzo ładnie w donicach wyglądają również budleje. Krzewy te należy co roku wczesną wiosną przyciąć, gdyż rośliny te kwitną na pędach tegorocznych. Kolejne efektowne rośliny do uprawy pojemnikowej to klon palmowy (Acer palmatum), perukowiec podolski (Cotinus coggygria), ślwia dziecięca (Prunus cistena) .

Niektóre krzewy oprócz ładnego pokroju czy efektownych kwiatów, mają dekoracyjne owoce. Z tej grupy polecamy

  • pięknotkę (Callicarpa), która ma fioletowe owoce w kształcie okrągłych koralików,
  • ognik (Pyracantha) – owoce pomarańczowe, żółte, czerwone
Acer palmatum Dissectum Garnet

Klon palmowy 'Dissectum Garnet'

W pojemnikach można posadzić także krzewy zimozielone, jak np. różanecznik (Rhododendron), azalia japońska (Azalea japonica), pieris (Pieris), kiścień (Leucothoe), laurowiśnia (Prunus laurocerasus), głogownik (Photinia), skimia japońska (Skimmia japonica).

Uprawa w pojemnikach nie jest kłopotliwa. Ogranicza się do podlewania i regularnego nawożenia roślin. Nadmiar wody zgromadzony na podstawce zawsze wylewamy. Na zimę doniczki ustawiamy pod ścianą domu, a doniczki zabezpieczamy styropianem, folią pęcherzykową, agrowłókniną etc.

Jeżeli mamy nieogrzewany budynek gospodarczy, najlepiej na zimę przenieść tam doniczki z roślinami. Pamiętajmy o podlewaniu (co 2-3 tygodnie). W takich warunkach rośliny będą miały znakomite możliwości do przetrwania nawet najsurowszej zimy.