Ekologiczne dodatki do podłoża

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o zdrowym żywieniu, zdrowym trybie życia. Często można spotkać opinie propagujące na ekologiczny model życia – zgodny z naturą. Życie EKO staje się pewnego rodzaju trendem. Co my możemy w tym względzie zrobić dla siebie jak i dla przyrody?

Przybliżymy Państwu trochę rad. Oczywiście dotyczy to tych osób, które mają takie możliwości.

Przede wszystkim możemy stosować zamiast nawozów mineralnych nawozy organiczne. Uzyskuje się je z różnego rodzaju składników pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Po wymieszaniu z glebą ulegają one rozkładowi uwalniając cenne składniki pokarmowe. (szerzej pisaliśmy o tym tutaj) Nawozy takie zawierają wszystkie niezbędne mikro i makroelementy, poprawiają też strukturę gleby, a także wyływają na zawartość próchnicy.

Co możemy zastosować?

1) OBORNIK – to bardzo cenny nawóz. W zależności od jakich zwierząt pochodzi jak i zastosowanej ściółki ma on różne właściwości.

1a) OBORNIK KOŃSKI – Bardzo dobry, ma on małą ilość wody i jest zaliczany do tzw. nawozów gorących. Jeśli zastosujemy go świeży spowoduje szybkie nagrzewanie się gleb ciężkich i mokrych zwiększając ich przewiewność.

1b) OBORNIK BYDLĘCY – Ma w sobie dużo wody i należy do tzw. nawozów zimnych. Polecany jest na gleby lekkie które się szybko nagrzewają. Zwiększa ich lepkość i spoistość. Ma dużo potasu.

1c) OBORNIK ŚWIŃSKI – Należy również do nawozów zimnych. Nie zawiera prawie w cale wapnia, ale ma bardzo dużo potasu

1d) OBORNIK KRÓLICZY, OWCZY – To nawozy gorące. Posiadają bardzo dużo azotu. Nadają się więc dla roślin bardzo żarłocznych. Należy go stosować ostrożnie

1e) POMIOT PTASI – Uwalnia się z niego bardzo łatwo i bardzo szybko azot więc również stosujemy go z wielką ostrożnością, aby nie zaszkodzić roślinom. Zawiera również duże ilości potasu i fosforu.

Jeśli obornik używamy w stanie świeżym to tylko przed posadzeniem roślin. Najczęściej stosujemy go jesienią przekopując z wierzchnią warstwą gleby. Obornik z dużą ilością słomy możemy zastosować do ściółkowania drzew i krzewów.

Najlepiej i najbezpieczniej jest obornik przekompostować. Po tym zabiegu możemy go stosować bez obaw.

GNOJÓWKA I GNOJOWNICA – gnojówka to przefermentowany mocz zwierzęcy połączony z niewielką ilością wody. Gnojownica to wodny roztwór moczu i kału. Zawierają bardzo dużo składników pokarmowych. Przefermentowaną gnojówkę rozcieńczamy w stosunku 1:10 z wodą, a gnojownicę 1:20. Takim nawozem możemy zasilać rośliny zarówno przed sadzeniem jak również w trakcie ich rozwoju

BIOHUMUS – Wytwarzany jest przez dżdżownice kalifornijskie. Doskonały, bezpieczny nawóz

NAWOZY ZIELONE – To przekopane części roślin, najczęściej w drugiej połowie lata posiać. Z reguły wykorzystuje się do tych celów rośliny motylkowe tj. łubin, seradela, peluszka, wyka. Z innych polecane jest żyto, owiec, rzepik, gorczyca. Żyto można posiać jesienią, a przekopać na wiosnę. Owiec wysiewamy wczesną wiosną a przeorujemy w maju gdyż wtedy ma dużo masy zielonej

Poprzedni

Nasiona zebrane z własnych roślin

Następne

Jak uzyskać własną dobrą ziemię?

1 komentarz

  1. Róża

    Jak stosuję gotowy biohumus- nie mam czasu na własną hodowlę dżdżownic. Na początku spaliłam kilka roślin zanim nauczyłam się że biohumus to nawóz naturalny i tylko taki trzeba kupować. Na rynku są firmy które do produkcji biohumusu nie potrzebują dżdżownic… tylko kilka preparatów chemicznych. I mamy wielki napis Biohumus a malutki gdzieś u dołu lub z tyłu nawóz mineralny lub organiczno-mineralny czyli CHEMIA 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén