Eukomis - przyciąga uwagę niebanalnymi kwiatostanami

Eukomis - przyciąga uwagę niebanalnymi kwiatostanami

Wśród roślin cebulowych jest jedna szczególnie wyróżniająca się osobliwymi liśćmi, kwiatami i bardzo długim kwitnieniem – to eukomis. Pochodzi z południowej Afryki, ma ładne błyszczące wydłużone liście tworzące przysadzistą rozetę. W połowie lata tworzy kwiatostan na długiej łodydze – wys. do 50 cm złożony z zielono-brunatnych kwiatów. Pęd kwiatostanowy jest zakończony rozetą zielonych liści.

Do uprawy pojemnikowej stosujemy przede wszystkim eucomis bicolor. Jego liście są duże szerokie, pęd kwiatostanowy osiąga wysokość 50 cm z czego na same kwiatostany przypada do 30 cm. Kwitnie bardzo długo. Eukomis sadzimy do pojemników o pojemności 6-8 litrów, samodzielnie lub w kompozycjach z innymi roślinami. Stanowi wtedy centralny punkt w towarzystwie np. żurawek, tojeści rozesłanej, turzycy, konwalijnia, bergenii, funkii. Podobno wytrzymuje mrozy do -7 st C. Nasze egzemplarze zimują w ogrzewanym pomieszczeniu o temp. 5-10 st C.

Gorąco polecamy opisywaną roślinę gdyż przez całe lato wzbudza szerokie zainteresowanie i mnóstwo osób chce kupować nasze pokazowe egzemplarze.