Funkia Gold Standard

Bywa w ogrodzie tak, że fragment trawnika z powodu swego usytuowania jest trudno dostępny i tym samym jego pielęgnacja jest skomplikowana. Taką sytuację mamy właśnie na naszej działce. Niewielki fragment trawnika wcina się pomiędzy schody a miejscem do parkowania samochodu. Na jego środku posadziliśmy naszą ulubioną brzozę Youngii (o parasolowatym pokroju) obkaszanie jej nie jest wygodne, na dodatek mocno utrudnione przy jej pniu. Oczywiście jest to możliwe, ale pracochłonne. Na dodatek brzegi trawnika, albo były rozjeżdżane przez parkujące samochody lub rozdeptywane. Wyglądało to nie estetycznie. Podobną sytuację mamy w innej części ogrodu.

Zapadła decyzja, aby ten fragment trawnika zlikwidować. Dookoła brzozy posadziliśmy kilkanaście sztuk funkii Gold Piedmont. Tworzą one w tej chwili dywan złotych liści. Ponieważ jest to wystawa północno – zachodnia dodatkowo rozjaśniliśmy ten fragment ogrodu. W innym miejscu zamiast funkii posadziliśmy tawulca. O hostach już pisaliśmy, a teraz trochę o tawulcu (Stephanandra). W Polsce uprawiane są dwa gatunki

  1. Tawulec tanaki (Stephanandra tanakae) –  to krzew 1,5 – 2 m wysokości o przewieszających się cienkich, łukowato wygiętych gałązkach. Kwiaty białe, drobne (VI – VII) ozdobny też ze względu na ładny pokrój, zabarwienie pędów pomarańczowo – brązowe a zimą brązowowiśniowe
  2. Tawulec zatokowy 'Crispa'

    Tawulec zatokowy (Stephanandra incisa) –  jest bardzo podobny do poprzedniego, tylko mniejszy i bardziej zwarty, ozdobny przez cały rok. Szczególnie cenna jest jego odmiana Crispa – kędzierzawa i właśnie jej użyliśmy jako krzewu okrywowego pod naszym wiązem odmiana Wredei. Odmiana Crispa ma tylko 30 cm wysokości, rozkłada się szeroko, a jej powyginane gałązki ścielą się po ziemi. Liście ma niewielkie kędzierzawe, które jesienią ładnie się przebarwiają.

Podsumowując, jeśli chcemy mieć ład i porządek, a przede wszystkim wygodę możemy z powodzeniem w miejscu mało dostępnym, a mało reprezentacyjnym właśnie hosty i tawulca odmiany Crispa jako roślin okrywowych.