Głóg – niezwykle pożyteczny w ogrodzie

Głóg 'Paul's Scarlet' - jego niesamowite kwiaty stanowią niezwykłą ozdobę ogrodu

Zawsze chcieliśmy mieć w ogrodzie głoga 'Paul’s Scarlet’. Jego czerwone pełne kwiaty wręcz oblepiają drzewo, które wygląda przepięknie. W końcu znalazło się dla niego odpowiednie miejsce. Czekaliśmy z niecierpliwością na kwitnienie, niestety okazało się, że nasz głóg zakwitł na biało. Najwyraźniej część szlachetna zaszczepiona na podkładce nie przyjęła się a zakwitła właśnie podkładka. Jesienią drzewko było wręcz oblepione czerwonymi owocami (wielkości ok. 1 cm) Mają one właściwości pobudzające pracę serca, rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi, zwiększają ukrwienie mózgu.

Jak wykorzystujemy owoce? Zbieramy w większości te, które spadły. Są miękkie, dojrzałe i nawet smaczne. W środku mają kilka twardych orzeszków. Część suszymy w suszarce do grzybów. Są składnikiem własnoręcznie robionych herbatek ziołowych. Robimy też musy, które są częścią składową powideł. Owoce głogu rozprażamy. Następnie mikserem rozdrabniamy co powoduje, że łatwiej przecierają się przez sitko. Uzyskany mus dodajemy do powideł śliwkowych. W tym roku przygotowaliśmy dwie wersje:

  1. Mus z głogu + powidła ze śliwki węgierki + zamrożone wcześniej i drylowane czereśnie.
  2. Mus z głogu + powidła śliwkowe + osobno rozprażone gruszki

Ponieważ w naszej kuchni praktycznie nie używamy cukru zapewniam, iż nasze powidełka są dostatecznie słodkie. Doskonale smakują z naleśnikami czy chlebem. Wykorzystujemy je również jako dodatek do buraków na ciepło.

Suszone kwiaty głogu (również suszymy w suszarce do grzybów) również są częścią składową naszej herbatki ziołowej. Owoce, które pozostaną na drzewie są doskonałym pokarmem dla ptaków.

Głóg jest rzadko sadzony w naszych ogrodach (skądinąd jest dość trudno dostępny) a zasługuje na szersze zainteresowanie.

Poprzedni

Rośliny użyteczne w ekologicznej ochronie naszego ogrodu

Następne

Poziomka w każdym ogrodzie!

1 komentarz

  1. Marcin

    Od wieków głóg był stosowany przy dolegliwościach serca, zwłaszcza puchliny sercowej (zastoinowej niewydolności serca) oraz w leczeniu nadciśnienia tętniczego i dusznicy bolesnej. Czynnym składnikiem głogu są oligomeryczne procyjanidyny, stanowiące zespół flawonoidów. Taki zespół flawonoidów wzmacnia pracę serca dzięki zwiększeniu dopływu krwi do mięśnia sercowego przez rozszerzenie naczyń wieńcowych. Zwiększa objętość wyrzutową serca i zmniejsza obwodowy opór naczyniowy, co usprawnia krążenie krwi. Dzięki temu dochodzi do wzmocnienia serca i usprawnienia krążenia.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén