Gorejący Krzew Mojrzesza (dyptam) – biblijna roślina

Dyptam jesionolistny

Dyptam jesionolistny

W południowej I środkowej Europie rośnie powszechnie dyptam jesionolistny (Dictamnus albus). W Polsce spotyka się go rzadko I jest pod całkowitą ochroną.

To bylina dorastająca do 100 cm. Jej liście przypominają kształt jesionowatych. Okazały kwiatostan złożony jest z licznych kwiatów czerwono-białych z ciemniejszymi żyłkami. Odmiana ‚Albiflorus‚ – ma kwiaty białe z żółtymi żyłkami. Dyptam kwitnie w czerwcu I lipcu.  Jego kwiaty ładnie pachną. Tak intensywny zapach zawdzięcza lotnym olejkom wytwarzanym w gruczołkach znajdujących się na łodydze i torebkach nasiennych. Podczas suchej I ciepłej pogody olejki wyparowują na zewnątrz tworząc wokół rośliny wyraźnie dostrzegalny obłoczek. Po raz pierwszy zjawisko to zaobserwowała córka Linneusza.

Dyptam jesionolistny 'Albiflorus'

Dyptam jesionolistny 'Albiflorus'

Jeśli przyłoży się palącą zapałkę do takiego dyptamu następuje zapalenie się olejków. Można wtedy zaobserwować delikatny, zielonkawy lub czerwony płomyczek. Podejrzewa się samoistne pożary stepów w Azji mają związek z dyptamem, którego opary mogą samoistnie zapalić się pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Reasumując, Gorejący krzew Mojrzesza na pustyni to nic innego niż płonący krzew dyptamu.

W naszym klimacie samoistne zapalenie się dyptamu jest mało prawdopodobne. Natomiast w czasie suchej i bardzo ciepłej pogody krzew może oparzyć nas np. podczas pielenia w jego sąsiedztwie.

Dyptam najlepiej rośnie na suchych glebach z dużą zawartością wapnia, w miejscu nasłonecznionym. Rozmnaża się go z nasion. Kwitnie po 3 latach.

Poprzedni artykuł

Rośliny zwabiające koty

Następny artykuł

Róża – królowa zapachu – trochę historii

1 Komentarz

  1. piotr

    za ile można go kupić

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén