Hosta 'Patriot'

Hosta 'Patriot'

Ich ojczyzną jest Japonia, Chiny oraz Korea. Nazwa pochodzi od nadwornego lekarza, cesarza Austrii, którym był Mikołaj Tomasz Host. W Europie znana od 1830 r. Tworzy kępy liści wyrastające każdej wiosny z krótkich kłączy korzeniowych. I to właśnie liście są główną ozdobą host. Mają one bardzo zróżnicowane kształty i zabarwienie. Mogą być podłużne, cienkie, szablaste jak też owalne, wręcz okrągłe, małe, duże, gładkie, pofalowane lub poskręcane.

Najważniejszą cechą dekoracyjną host jest zabarwienie liści. Cała blaszka liściowa może być jednobarwna: zielona, żółta, niebieskawa lub z przebarwieniami, smugami lub z marginesami w kolorze białym kremowym czy seledynowym.
O intensywności tych przebarwień decyduje wiek rośliny, stanowisko oraz często pora roku. Niekiedy liście pokryte są warstwą wosku co nadaje im ładne odcienie szarości i niebieskości. Takie liście są matowe, natomiast te bez wosku pięknie lśnią.

Hosta 'Halcyon' ma piękne niebieskei liście przez cały sezon

Hosta 'Halcyon' ma piękne niebieskie liście przez cały sezon

Liście host mają też bardzo różne wielkości. Mogą być miniaturowe lub wręcz gigantyczne. Ich wygląd zmienia się w zależności od wieku rośliny, chociaż nie u wszystkich odmian. Tu bardzo cenne uwagi dla naszych klientów którzy kupując hosty mogą być zaniepokojeni że nie otrzymali takiej jaką zamówili. Młode rośliny nie mają typowego wyglądu jak egzemplarze dorosłe. Mówi się że są one w fazie młodocianej czyli juwenilnej. Ta faza trwa 2-3 lata. W tym czasie liście są węższe, bez przebarwień lub z przebarwieniami tylko lekko zaznaczonymi. Blaszka liściowa może być gładka mimo, że roślina dorosła jest pokarbowana. Z wiekiem pojawiają się liście typowe dla odmiany. Zmiana wyglądu liści związana jest również z porą roku. Liście wyrastające na wiosnę są zwykle mniejsze i bardziej wydłużone niż te, które pojawiają się później. Jest to szczególnie widoczne u odmian o zaokrąglonych liściach. U części host liście które pojawiają się pod koniec lata oprócz innego kształtu mogą mieć też inną barwę, a nawet blaszki liściowe i inną ich powierzchnię. Jest to zjawisko zupełnie naturalne.

Liście host są miękkie, delikatne jak też grube i sztywne. Te mięsiste i delikatne są przysmakiem ślimaków. Te o grubej i twardej blaszce liściowej są rzadziej atakowane przez te szkodniki (szerzej pisaliśmy o tym tutaj)

Nie bez znaczenia są też urokliwe kwiaty host. Kwiatostany ukazują się od drugiej połowy czerwca do września. Kwiaty dzwonkowate lub lejkowate. mogą być koloru białego, lawendowego bądź fioletowego. Niektóre pięknie pachną. Istnieją również odmiany o kwiatach pełnych (np. Aphrodite). Znanych jest ponad 1000 odmian host. Dzielimy je na 5 podstawowych grup:

 1. hosty zielonolistne:
  Przykład:
  Hosta fortunei – liść owalny do sercowatego. Osiąga 45 cm wys i średnicę 60 cm. Kwiat lawendowy
 2. hosty niebieskolistne: Przykład:
  a) Hosta Haclyon
  – wys 50 cm, szer 100 cm. Liście średniej wielkości. Kwiaty szarolawendowe do białych. Uważana za jedną z najładniejszych i najlepszych odmian niebieskolistnych
  b)Hosta Blue Angel – Bardzo duża o średnicy do 125 cm i wys 120 cm. Szybko się rozrasta. Liście ogromne (30 cm szerokości, 40 cm długości, sercowate, lekko pofalowane z sinoniebieskim nalotem. Kwiaty białe.
  c) Hosta siebloldiana – tworzy spore kępy o średnicy 90 cm i wys 60 cm. Liście bardzo duże, grube, sercowate lub owalne. Mają barwę szerozieloną z sinym nalotem. Kwiaty lawendowe do prawie białych
  d) Hosta Big Daddy – bardzo efektowna. Od gatunku sieboldiana różni się wyglądem liści, które są prawie okrągłe i pofalowane. Mają kolor niebieski z kredowoziemnoszarym odcieniem.
 3. hosty żółtolistne
  Hosta Piemont Gold
  – rośliny bardzo duże o średnicy ok 100 cm i wys ok 50 cm. Liście również duże, grube, mięsiste, owalne do sercowatych o delikatnie pofałdowanej blaszce liściowej złotego koloru. Kwiaty białe.
  b) Sum and Substance – rośliny bardzo duże o średnicy 150 cm i wys 80 cm. Liście też bardzo duże, zielonkawożółte, grube owalne do sercowatych. Kwiaty lawendowe. Odporna na szkodniki.
 4. hosty z ciemnym obrzeżeniem
  a) Reversed Patriot – Tworzy okazałe kępy o średnicy 90 cm i wys 50 cm. Liście średniej wielkości, długości 18 cm i szerokości 15 cm, pofalowane, owalne do sercowatych. Środek liści jest kremowy, a jego obwódka jest szeroka, nieregularna, niebieskozielona. Kwiaty lawendowe.
  b) Gold Standard – Rośliny okazałe o średnicy do 70 cm i wys 40 cm. Liście duże (szer 12 dł 17 cm) sercowate, złotożółtozielone z ciemnozieloną obwódką. Kwiaty lawendowe
  c) Fire and Ice – pochodzi od odmiany Patriot. Jest jednak mniejsza i wolniej rośnie. Liście ma mniejsze sercowate bardziej sztywne i wzniesione do góry, skręcone w górnej części białe z szeroką ciemnozieloną obwódką. Kwiaty lawendowe
 5. hosty z jasnym obrzeżeniem
  a) Hosta Francee
  – rośliny duże o średnicy 90 cm i wys 60 cm. Liście też duże o szer 12 cm i dł 15 cm wąskosercowate, ciemnooliwkowozielone z wąską białą obwódką. Kwiaty lawendowe
  b) Patriot – pochodzi od Francee. Osiąga rozmiary: średnica ok 90 cm i wys 60 cm. Liście duże wąskosercowate, ciemnozielone z szeroką białą obwódką. Kwiaty lawendowe, To z pewnością jedna z najładniejszych odmian z białym brzegiem
  c) Wide Brim – rośliny duże o średnicy 90 cm i wys 60 cm , liście średniej wielkości, grube, pofałdowane, sercowate, zielone z kremową obwódką. Kwiaty jasnolawendowe
  d) So Sweet – rośliny średniej wielkości o średnicy 55 i wys 35cm. Liście owalne, zielone z szeroką kremowobiałą obwódką. Cechą charakterystyczną tej odmiany są bardzo długie ogonki liściowe. Kwiaty są bardzo duże, białawe okazałe, pięknie pachną

Jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość host to możemy podzielić je w zależności od średnicy ich rozety:

Hosta 'Gold Standard' - piękne złotozielone liście

Hosta 'Gold Standard' - piękne złotozielone liście

 

 1. Hosty małe, których średnica nie przekracza 40 cm
 2. Hosty średnie o średnicy od 40 do 60 cm
 3. Hosty duże osiągające średnicę od 60 do 90 cm
 4. Hosty bardzo duże – o średnicy powyżej 90 cm (doskonałe jako solitery)

Hosty dobrze czują się na każdej glebie. Pięknie wyglądają posadzone w dużych grupach np. pod drzewami. Lubią sąsiedztwo tawułek, epimedium, parzydła, żurawek, ułudek, naparstnic, bodziszków, miodunek, ciemierników. Doskonale nadają się również do nasadzeń w pojemnikach. Najlepiej rosną w półcieniu. Lubią stanowisko nieco wilgotne. Są bylinami długowiecznymi i mają wszechstronne zastosowanie.