Ipomea batat, Wilec (Ipomea batatas) – wykorzystywana jako roślina ozdobna

Kontrastowe połączenie ipomei z wilczomleczem Diamond Frost

Kontrastowe połączenie ipomei z wilczomleczem Diamond Frost

Już dobrych kilka lat temu próbowaliśmy wprowadzić ten gatunek wilca do naszej oferty. Była to odmiana o limonkowych liścich, sprzedawało się go bardzo trudno. W kolejnym sezonie klienci, którzy zdecydowali się na jego zakup wracali bardzo zadowoleni.

Minęło parę lat….od kilku sezonów obserwujemy większe zainteresowanie klientów wilcem jak też równolegle coraz szerszą ofertę nowych odmian wprowadzanych na rynek przez firmy produkujące materiał wyjściowy. W Łodzi naszą reprezentacyjną ul. Piotrkowsą zdobią piękne kompozycje kwiatowe, do których użyto odmianę limonkową. Trzeba przyznać, że są bardzo dekoracyjne.

Zestawienie ipomei z ruminkiem

Zestawienie ipomei z ruminkiem

Nie bez powodu klienci polubili ipomeę. Ma bardzo ładne liście w kolorze zielonym, limonkowym, czerwono-brązowym lub bardzo ciemnym tj. prawie czarnym. Mogą mieć kształt okrągławy jak też są bardzo mocno powcinany. Pędy osiągają długość 50-80 cm. Niektóre odmiany jak np. Sweet Caroline Purple łatwo zawiązują kwiaty w kształcie lejka w kolorze różowym. Nie mają one jednak większego znaczenia gdyż są nieliczne i zdominowane przez ładne dekoracyjne brunatno-brązowe liście. W najbliższym sezonie będziemy oferowali następujące odmiany:

 1. Ipomea Bright Ideas Black – liście brunatno-brązowe, bardzo mocno procinane
 2. Ipomea Marguerite – liście zielono-seledynowe
 3. Ipomea Black Tone – liście okrągławe, ciemno-brązowe
 4. Ipomea Bright Ideas Lime – liście jasno-zielone

Wilec ziemniaczany ładnie wygląda posadzony pojedynczo lub w kompozycji z innymi roślinami (np. ze złocieniem). Podobnie jak bataty uprawiane dla bardzo słodkawych bulw również te ozdobne je tworzą. Logicznie rzecz biorąc chyba też są jadalne, ale nie próbowaliśmy – zwłaszcza, że rośliny były nawożone chemicznie. To doskonała pozycja urozmaicająca ofertę roślin balkonowo-rabatowych.

Poprzedni

Słoneczniczek szorstki Loraine Sunshine – bylinowa piękność

Następne

Najlepsza odmiana surfinii

1 komentarz

 1. Grzegorz

  Szanowni Państwo
  Prosił bym o wiadomość kiedy odmiany Ipomea będą dostępne
  Serdecznie Pozdrawiam
  Grzegorz Kłys
  ggklys@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén