Bodziszek odstrasza wiele szkodników

Bodziszek odstrasza wiele szkodników

Każda roślina wydziela pewne substancje które wpływają dodatnio lub ujemnie na mikroorganizmy znajdujące się w jej otoczeniu jak również na rosnące obok rośliny. Te wydzieliny działają jak antybiotyk zarówno dla samej rośliny, dla sąsiadujących z nią jak i dla człowieka.

Przykładowo: Jeżeli człowiek się skaleczy musi farmakologicznie zdezynfekować ranę, natomiast zraniona roślina sama otacza się sterylną warstwą niszcząc wszystkie zarazki chorobotwórcze mogące jej zaszkodzić. Te lotne substancje nazwano FITONCYDAMI.


Nazwa pochodzi od słów oznaczających z greckiego „roślinę” i z łaciny „zabijam”.
Odkrycia opisanego zjawiska dokonał na początku XX wieku rosyjski uczony Borys Tokin. Początkowo jego badania dotyczyły oddziaływania fitoncydów wydzielanych przez czosnek i cebulę na rozwój bakterii cholery i prątków gruźlicy. Wyniki eksperymentów były niezwykle interesujące. Otóż okazało się, że fitoncydy wydzielane przez czosnek zabijały je w ciągu 5-10 minut natomiast świeżo wyciśnięty sok z cebuli w ciągu 2 minut.

Tokin przebadał ok. 300 gatunków roślin. Stwierdził, że 1 ha lasu iglastego wydziela około 5 kg fitoncydów, 1 ha lasu liściastego 2 kg a z 1 ha zarośli jałowcowych wydziela się w ciągu doby 30 kg substancji lotnych. Nic więc dziwnego, że niektóre rośliny mogą rosnąć w takim zagajniku a drugie zupełnie nie mogą. Dla człowieka z chorobami dróg oddechowych to prawdziwe dobrodziejstwo. Dlatego też sanatoria dla osób mających problemy z układem oddechowym lokalizuje się na terenach leśnych.

Przykład działania fitoncydów:

– Jajko ugotowane na twardo nie psuje się latami jeśli w jego otoczeniu znajdują się fitoncydy chrzanu

– Niektóre kwiaty nie należy umieszczać razem w wazonie gdyż zwykle któreś z nich więdnie szybko jakby unicestwiony przez swego sąsiada np. róża i tulipan. Róża nie ma szans z tulipanem i szybko zamiera.


Jak to zjawisko mogą wykorzystać w praktyce ogrodnicy?

Aksamitka skutecznie odstrasza krety

Aksamitka skutecznie odstrasza krety

Wieloletnie obserwacje wskazują że niektóre gatunki kwiatów i warzyw doskonale znoszą swoje sąsiedztwo na rabacie a inne źle. Przykładem znakomitej symbiozy jest cebula i marchew. Zapach cebuli odstrasza głównego szkodnika marchwi – połyśnicę marchwienkę. Natomiast marchew odstrasza śmietkę cebulankę – szkodnika cebuli. Chrzan i konopie odstraszają stonkę ziemniaczaną. Majeranek, mięta, tymianek, a przede wszystkim lawenda i aksamitka skutecznie zniechęcają bielinka kapustnika, mrówki i mszyce. Uciążliwe nornice nie znoszą fitoncydów wydzielanych przez czarny bez, czosnek, cesarską koronę czy wilczomlecz. Aksamitka i bazylia odstraszają krety.

 

Cenną rośliną jest bodziszek, który odstrasza wiele szkodników. Pod konarami drzew i krzewów powinniśmy sadzić czosnek i cebulę, które ograniczają występowanie mączniaka prawdziwego. Jeżeli posadzimy pomiędzy truskawkami z pewnością ograniczymy inwazję szarej pleśni – głównego patogenu truskawek. Nie sposób nie wspomnieć o lawendzie, która posiada silne działanie odkażające, podobnie babkę i jaskółcze ziele. Z roślin doniczkowych cennym źródłem fitoncydów jest begonia i geranium. Potrafią one zmniejszyć ilość bakterii w powietrzu o ponad 40%. Na działce dobrze jest posadzić również czeremchę zwyczajną – wpływa korzystnie na system nerwowy podobnie jak sosna i jałowiec. Brzoza to drzewo, które neutralizuje promieniowanie radioaktywne. Dobroczynne właściwości ma także wierzba, krwawnik i olcha.

Lawenda

Lawenda posiada właściwości odkażające

Drodzy miłośnicy roślin wybierzcie się w wolnej chwili do lasu oddychając pełną piersią!