Jeżówki – wspaniałe byliny

Echinacea 'Tomato Soup'

Jeżówka 'Tomato Soup'

Od kilku lat nieprzerwanie trwa moda na jeżówki. Te wspaniałe rośliny uprawiane są od 1799 roku. W środku sezonu osiągają około 1 metra wysokości. Ich łodygi są wyprostowane i sztywne dzięki czemu nie pokładają się i nie wymagają podpór. Nazwa jeżówki wzięła się od greckiego słowa ‘echinos’ czyli po polski ‘jeż’. Właśnie środek ich kwiatostanu przypomina jeża.

Centralnie ułożone rurkowate kwiaty tworzą jakby kolczastą górkę. Mają one barwę od zielonkawej do prawie czarnej. Ten jakby „jeżyk” otoczony jest okółkiem kwiatów języczkowatych o różnym kolorze zlanym od odmiany. Jeżówki kwitną od lipca do października.

Podstawowym gatunkiem jest Jeżówka purpurowa (Echinacea purpura) – jej kwiatostany tworzą różowe lub purpurowe kwiaty języczkowate, a kwiaty rurkowate (tworzące jeża) są brunatnobrązowe, stożkowate. Jeżówka ta jest powszechnie uprawiana w naszych ogrodach. Jej odmiany to:

 

Jeżówka purpurowa 'Alba'

Jeżówka purpurowa 'Alba'

Alba’ – kwitnie na biało, średnica kwiatostanu 10-12 cm

Green Envy’ – dorasta do 70-80 cm, Kwiaty języczkowe początkowo są zielone, szerokie, które w miarę rozwoju się wydłużają przybierając u nasady barwę różową. Środek kwiatostanu jest brunatnorązowy.

Magnus’ – odmiana silnie rosnąca(wys 100-120 cm). Kwiaty języczkowe ułożone są poziomo, ich zabarwienie jest intensywnie purpurowe, środek różowobrązowy o średnicy 16-18 cm

Jeżówka purpurowa 'Vintage Wine'

Jeżówka purpurowa 'Vintage Wine'

Kim’s Knee High’ – odmiana niska, dorasta do 50 cm, kwiaty języczkowe w różowym kolorze

Doubledecker’ – Odmiana o bardzo nietypowym kwiatostanie. W jego górnej części (na jeżyku) wyrastają dodatkowe kwiaty języczkowate w różowym kolorze!

Vintage Wine’ – Ma jaskrawo-purpurowe kwiaty języczkowe, lekko zwieszające się. Osiąga 80 cm wysokości

Jeżówka blada

Jeżówka blada

Jeżówka blada (Echinacea pallida)Jeżówka ta wytwarza pędy osiągające do 1 metra wysokości. Jej liście są wąskie i długie. Kwiaty języczkowe są również o znacznej długości, blado-purpurowe, silnie zwieszone (długości nawet 9 cm) Główka kwiatostanu złożona z kwiatów rurkowych ma kształt stożka. Zakwita wcześniej niż jeżówka purpurowa (koniec czerwca, początek lipca). Do ciekawych odmian można zaliczyć ‘Hula Dancer’. Kwiaty języczkowe w kolorze lilowym (płatki o długości 5-7 cm). Kwiaty rurkowate początkowo zielone później ciemnieją.

 

Jeżówka paradoxa (Echinacea paradoxa)Ma wąski pokrój, osiąga 120 cm wysokości. Kwiaty języczkowe barwy żółtej, długie i wąskie, silnie przewieszające się. Potrafi rozpocząc kwitnienie już w maju.

Jeżówka paradoxa

Jeżówka paradoxa

Jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia)Pokrój zwarty. Niższa od innych jeżówek. Jej liście są bardzo wąskie, długie. Kwiaty języczkowate mają tylko 2-3 cm

 

Efektem uprawy nowych odmian krzyżówek są mieszańce o różnej sile wzrostu (niskie, wysokie) oraz wielobarwnych kwiatach (pomarańczowych, żółtych, czerwonych) zarówno pełnych jak i pojedynczych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów ciekawych odmian:

 

Odmiany o różowych kwiatach (w różnych odcieniach):

 1. Jeżówka 'Green Eyes'

  Jeżówka 'Green Eyes'

  Pink Double Delight

 2. Canberry Cupcake
 3. Coral Reef
 4. Green Eyes
 5. Gum Drop
 6. Jeżówka 'Secret Desire'

  Jeżówka 'Secret Desire'

  Secret Desie

 7. Secret Romance
 8. Ruby Giant
 9. Raspberry Tart
 10. Satin Nights
 11. Cotton Candy
Jeżówka 'Ruby Giant'

Jeżówka 'Ruby Giant'

Odmiany o kwiatach czerwonych:

 1. Jeżówka 'Hot Lava'

  Jeżówka 'Hot Lava'

  Hot Lava

 2. Tomato Soup
 3. Hot Papaya
 4. Secret Lust
 5. Firebird
Jeżówka 'Secret Lust'

Jeżówka 'Secret Lust'

Odmiany o kwiatach białych:

 1. Jeżówka 'Little Angel'

  Jeżówka 'Little Angel'

  Little Angel

 2. Purity
 3. Milkshake
 4. Cocconut Lime
 5. Champagne Bubbles
 6. Merinique
 7. Avalanche
Jeżówka 'Purity'

Jeżówka 'Purity'

Odmiany o kwiatach pomarańczowych:

Jeżówka 'Tangerine Dream'

Jeżówka 'Tangerine Dream'

 1. Tangerine Dream
 2. Tiki Torach
 3. Flame Thrower
Jeżówka 'Tiki Torch'

Jeżówka 'Tiki Torch'

Jeżówka 'Maui Sunshine'

Jeżówka 'Maui Sunshine'

Odmiany o kwiatach żółtych:

 1. Maiu Sunshine
 2. Mac ‘n’ Cheese
 3. Now Cheeser
 4. Harvest Moon
 5. Jeżówka 'Daydream'

  Jeżówka 'Daydream'

  Daydream

 6. Phoenix

 

Powstało również mnóstwo bardzo ciekawych odmian w odcieniu różu, purpury, a także odmian o kwiatach wielobarwnych i takich, które zmieniają zabarwienie w trakcie kwitnienia. Na Planetarium 2010 wśród nowości zaprezentowano odmianę Guava Ice odznaczającą się pomarańczowo-czerwonymi kwiatostanami. Jej hodowca zapowiedział, iż w przyszłym roku zaprezentuje odmiany o kwiatostanach przypominających cynie!

Kwiaty jeżówki 'Mama Mia' zmieniają barwę w trakcie kwitnienia

Kwiaty jeżówki 'Mama Mia' zmieniają barwę w trakcie kwitnienia

Jeżówki to wspaniałe byliny, które zachwycają niepowtarzalnym kształtem oraz kolorami kwiatostanów. Pośród wielu odmian można znaleźć takie, które doskonale nadawać się będą na niższe rabaty czy do nasadzeń pojemnikowych jak również pozycje doskonale pasujące do ogrodu naturalistycznego. Ponadto okres kwitnienia sprawia ich ogród czy balkon wspaniale będzie się prezentował również w drugiej części lata. Jesienią natomiast kwiatostany można wykorzystać na kwiat cięty – kwiaty okazale będą prezentować się w wazonie!

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą jeżówek w sklepie florini.pl

Poprzedni artykuł

Byliny w pojemnikach

Następny artykuł

Lawenda – ogrodowy klasyk

1 Komentarz

 1. Ewa

  Witam!
  w moim ogrodzie mam jeżówki – są cudowne i chciałabym posadzić je na długości 4m i szerokości ok 1m (ma być półkole (półkole będzie przy siatce). Jaką kompozycję z jeżówkami mogłabym stworzyć i oczywiście sadzonki zakupić.
  Pozdrawiam
  Ewa

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén