Według nas jest to jedna z najpiękniejszych roślin rabatowych. Z powodzeniem można go również traktować jako roślinę pokojową. Koleusy mają wygląd pospolitej pokrzywy, ale liście są przepiękne, kolorowe. To różnorodne ubarwienie jest mieszaniną kolorów zielonego, kremowego, żółtego, białego, czerwonego, purpurowego, brązowego. Liście są dekoracyjnie powcinane, a niektóre odmiany mają brzegi wręcz faliste.

Najpopularniejszym koleusem jest koleus Blumego (Coleus blumei) nazywany też pokrzywką brazylijską. Można go rozmnażać z nasion. Najczęściej uprawianą mieszanką jest Wizzard. Tę serię cechuje dość niski wzrost 30-40 cm . Rośliny są zwarte i dobrze rozkrzewione. Barwy liści są różnorodne i intensywne. Koleusy w odmianach mogą osiągać znacznie większe rozmiary (60-70 cm wysokości) W naszym gospodarstwie sadzimy po 3 takie koleusy do dużych donic o średnicy 30 cm. Pięknie wyglądają tylko same lub w kompozycjach np. z wilczomleczem ‚Diamond Frost’. Lubią miejsca dobrze oświetlone, w których pięknie się wybarwiają. Jednak bezpośrednie palące słońce może je lekko uszkadzać. Dobrze rosną też w półcieniu.

Sadzimy je na rabatach, w pojemnikach a także w mieszkaniach. Lubią przepuszczalną glebę, umiarkowane podlewanie gdyż ich mięsiste łodygi mogą zagniwać, a przelewanie grozi brązowieniem liści i  zasychaniem ich końcówek. Latem na wierzchołkach pędów pojawiają się niepozorne niebieskie kwiaty, które najlepiej usuwać gdyż ich rozwój odbywa się kosztem całej rośliny. Do gruntu koleusy wysadzamy po przymrozkach gdyż są to rośliny wrażliwe na zimno. Więcej informacji na temat odmian produkowanych w naszym gospodarstwie znajduje się tutaj