Kotek w ogrodzie

Kotek w ogrodzie

Zarówno my jak i nasze zwierzęta domowe chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Miło jest patrzeć jak nasi pupile zażywaja harców, wygrzewają się w słońcu, buszują w krzakach. Jednak jest i druga strona medalu. Ulubieńcy mogą również wyrządzić dużo szkód. O ile psa jest łatwiej ”ułożyć” z kotem nie pójdzie już tak gładko. Kot to indywidualista, któremu trudno jest coś zakazać lub nakazać. Dlatego też lepiej skupić się na zapobieganiu. Oto kilka rad:


  1. W kącie ogrodu można usypać górkę piasku (dobrze pod zadaszeniem) licząc że nasz kot ją polubi i tam będzie się załatwiał.
  2. Jeśli mamy dzieci piaskownicę należy przykrywać plandeką albo skonstruować coś na kształt okiennic i zamykać.
  3. Jeśli mamy zagon z truskawkami czy poziomkami to dobrze posadzić je w agrowłókninie aby kot nie załatwiał się w spulchnionej ziemi.
  4. Dla bezpieczeństwa ptaków – naszych nieocenionych sprzymierzeńców (szerzej pisaliśmy o tym tutaj) załóżmy kotu na obrożę przeciwpchelną z dzwoneczkiem ostrzegawczym.
  5. Aby kot nie buszował w gniazdach lub psich domkach można pod nimi lub nawet na pniu drzewa zrobić opaskę z ciernistych gałązek.
  6. Jeśli mamy oczko wodne z rybkami dobrze jest wokół lustra wody zbudować kamienną barierkę. Kot może obserwować pluskające się rybki, ale się do nich nie dobierze jeśli punkt obserwacyjny będzie dostatecznie wysoki, aby nie mógł łapą dosięgnąć wody.
  7. Niektóre koty nie znoszą zapach ruty zwyczajnej (Ruta graveolens). Inne nie lubią zapachu bodziszka bałkańskiego (Geranium macrorrhizum). Możemy spróbować posadzić te rośliny w miejscach gdzie nie chcemy, aby kot przebywał.