Kuchenne eksperymeny – wypróbuj jadalne kwiaty

Od zarania człowiek uprawia rośliny, aby zaspokoić głód. Z czasem dostrzegł ich urok i zaczął sadzić dla przyjemności. Są rośliny, które łączą ze sobą piękno jak też walory smakowe i odżywcze. A dlaczego w niektórych krajach spożywa się dane rośliny a w innych tylko się je podziwia – nie wiadomo dlaczego. Przykłady:

Liliowce

Liliowce

  1. Liliowiec (Hemerocallis) Chińczycy i Japończycy zajadają się ich mięsistymi pąkami kwiatowymi i płatkami. Suszy się je lub zasypujesolą. Stanowią dodatek do zup i sosów. Jadalne są również ich młode liście i korzenie.
  2. Malwa ogrodowa (Alcea rosea) Zjada się jej młode liście i kwiaty, które dodaje się do sałatek. W krajach arabskich traktowana jest jako warzywo.
  3. Nasturcja (Trapaeolum majus) Popularna w Polsce roślina ozdobna z długimi pędami, delikatnymi liśćmi. Kwiaty ma duże żółte pomarańczowe przyjemnie pachnące. Świeże liście dodaje się do sałatek twarożku. Pąki kwiatowe w zalewie octowej przypominają w smaku kapary.
  4. Nagietek lekarski (Callendula officinalis) Popularny w Polsce, kwiaty koloru żółtego i
    Nagietek

    Nagietek

    pomarańczowego służą do barwienia potraw. Suszone płatki są dodatkiem do herbatek, maści i kremów.

  5. Hortensja (Hydrangea) Podobno ugotowane ich liście smakują jak ogórki. Japończycy dodają zmiażdżone listki hortensji pnącej (Hydrangea petiolaris) do sojowej pasty miso
  6. Funkia (Hosta) W Azji jej liście gotuje się lub kisi. W smaku są bardzo zbliżone do kapusty. Można je również spożywać na surowo w postaci sałatek.
  7. Aksamitka wąskolistna (Tagetes tennuifolia) Ma drobne liście i kwiaty koloru żółtego i pomarańczowego. Świeże dodaje się do sałatek i słodkich potraw.
  8. Szarłat (Amaranthus) W Azji i Afryce spożywa się gotowane pędy i liście. Z nasion szarłatu zwisłego (A. candatus) uzyskuje się mąkę o wielu walorach odżywczych. Można ją już dostać w sklepach ze zdrową żywnością jak też pieczywo z jej dodatkiem.
  9. Ogórecznik lekarski

    Ogórecznik lekarski

    Ogórecznik lekarski (Borago officinalis) Ładna roślina o miłych owłosionych liściach i kwiatach o nieprawdopodobnie niebieskiej barwie. Zbiera się świeże liście, delikatne końce pędów i całkowicie rozwinięte kwiaty. Stanowią dodatek do sałatek i sosów.

  10. Lilie (Lilium) – ugotowne cebule smakują jak ziemniaki.
  11. Modrak (Crambe) – jadalne są jego młode pędy, w smaku podobne do szparagów.
  12. Szkarłatka amerykańska (Phytolacca) Jej młode pędy są jadalne. Można je gotować smażyć i marynować.
  13. Bratek (Viola) – znakomicie smakują zasypane cukrem pudrem i wysuszone w piekarniku w niskiej temperaturze.
  14. Róża (Rosa) – cudowna w smaku konfitura z płatków róży, a owoce znakomite na nalewki czy herbatki ziołowe.

Mamy nadzieję, że osoby otwarte na nowe wrażenia smakowe zachęciliśmy do poeksperymentowania w kuchni.

Poprzedni

Niecierpek – roślina nie tylko do cienia

Następne

Jakie byliny sadzić pod drzewami płytko korzeniącymi się

1 komentarz

  1. Roślina która polecasz jest trójaca. Szkarłatka amerykańska (Phytolacca)
    Może jej pędy sa jadalne ale owoce silnie trójace. Piszac ze należy do jadalnych roślin powinno siè zaznaczyć ze jest tez trójàca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén