Słonecznik

Słonecznik

Szereg kwiatów na słonecznej i letniej rabacie swym wyglądem i kolorem przypomina małe słoneczka. Nawet w swej nazwie część z nich ma trzon „helios” co po grecku znaczy słońce np. heliopsis (słoneczniczek), helianthus (słonecznik), helichrysum (kocanki), helianthemum (posłonek) i inne.

Najbardziej z ciepłym i słonecznym latem kojarzy nam się słonecznik (Helianthus annus). Jest to roślina jednoroczna. Coraz chętniej uprawiamy jego niskie odmiany zwłaszcza przydatne do obsadzenia donic czy skrzynek balkonowych. Odmiana Teddy Bear osiąga wys. ok. 50 cm i ma wspaniałe pełne żółtopomarańczowe koszyczki kwiatowe. Kwitnie od VII do X. Słoneczniki można łatwo otrzymać przez wysiew nasion.

Również szereg bylin przywodzi na myśl słońce:

1. Słoneczniczek wierzbolistny (Helianthus salicifolius) – To ogrodowy gigant. Osiąga 2-3 m wys., jest bardzo okazały o interesującym wyglądzie. Koszyczki kwiatowe żółte ma nieduże o średnicy 5 cm zebrane po kilkanaście na wierzchołkach pędów. Zakwita w końcu IX. Najładniej wygląda posadzony pojedynczo na tle ściany domu. Lubi słonce i suche stanowisko.

Słoneczniczek 'Loraine Sunshine'

Słoneczniczek 'Loraine Sunshine'

2. Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides) – osiąga 70-100 cm, koszyczki kwiatowe o średnicy 10 cm osadzone są na wierzchołkach pędów, kwitnie VII-IX. Odmiana Loraine Sunshine oprócz słonecznych kwiatów typowych dla gatunku ma przepiękne marmurkowe liście, bardzo dekoracyjne, jest niższy.

3. Słoneczne wspomnienie przywołują kwiaty posłonka ogrodowego (Helianthemum x hybridum). Jego odmiany to półzimozielone lub zimozielone krzewinki wys. 15-25 cm. Kwitną od VI do IX w zależności od odmiany. Kwiaty mogą mieć pojedyncze ale również pełne.

  • Blutstropfhen – kwiaty ciemnoczerwone półpełne
  • Gelbe Perle – kwiaty żółte pełne
  • Gelber Findling – kwiaty żółte pojedyncze
  • Golden Queen – kwiaty złotożółte pojedyncze
Dzielżan

Dzielżan

4. Kolejnym przedstawicielem słonecznej rabaty jest dzielżan (Helenium) Jego różne odmiany mają ciepłe żółte i czerwone odcienie. Są mało wymagające. Kwitną od VI do IX. Ładnie wyglądają posadzone w dużych grupach. Na rabatach sadzi się je w sąsiedztwie płomyków wiechowatych, pysznogłówek, jesienny astrów, rudbekii i wysokich traw.

Ze słońcem kojarzą nam się również rudbekie.
5. Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) – Osiąga wys. 80-90 cm. Kwiaty o średnicy 12-14 cm koloru żółtego, złotopomarańczowego, kwitnie od VIII do X. Odmiana Goldstrum – kwiat o średnicy 12 cm w kolorze żółtym z czarnym oczkiem.

6. Rudbekia naga (Rudbeckia lanciata) – to również ogrodowy gigant. Dorasta do 2 m wys. Koszyczki kwiatowe są duże jasnożółte o środkuzielonkawożółtym. Kwitnie od VII do X.

Rudbekia lśniąca

Rudbekia lśniąca

7. Rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) – Podobna do rudbekii nagiej. Kwitnie od VII do IX. Odmiana Herbstsonne – wys. 2 m, kwiaty bardzo duże żółte. Odmiana Juligold – kwitnie o 3 tyg. wcześniej od Herbstsonne

8. Rudbekia trójlistna (Rudbeckia triloba) –Liczne i drobne kwiatostany w ciemnożółtym kolorze. Dorasta do 1,5 metra wys.

9. Również piękna jest jednoroczna Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) osiągająca 70 cm wys.

10. Spośród roślin jednorocznych nie możemy zapomnieć o nagietku (Calendula officinalis). Jego słoneczne żółte lub pomarańczowe kwiaty lśnią słonecznymi odcieniami, ładnie pachną. Są jednymi z najpopularniejszych roślin leczniczych.

11. Słoneczną rośliną jest również jeżówka (Echinacea purpurea) a szczególnie jej odmiany o kwiatach żółtych pomarańczowych i czerwonych.

Jeżówka 'Tomato Soup'

Jeżówka 'Tomato Soup'

Jeżówka Mac 'n' Cheese

Jeżówka Mac 'n' Cheese

Jeżówka 'Tangerine Dream'

Jeżówka 'Tangerine Dream'

 

Miskant chiński

Miskant chiński

Z tych słonecznych roślin możemy skomponować letnie rabaty w ciepłych odcieniach koloru żółtego pomarańczowego lub czerwonego. Warto wzbogacić je o trawy ozdobne, które nadadzą kompozycji lekkości. Wykorzystajmy rozplenicę japońską (Pennisetum alocuperoides), miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis), trzcinnika (Calamagrostis) i inne wysokie trawy.

Dla przypomnienia. Kto zwraca uwagę na symbolikę kwiatów to:

– kolor żółty symbolizuje szczęście, mądrość i sławę
– kolor czerwony to oznaka miłości namiętności ciepła i dojrzałości
– kolor pomarańczowy jest pośrednikiem między kolorem żółtym i czerwonym. Symbolizuje oświecenie duchowe.