Gloteria rozesłana zimą

Gloteria rozesłana

Za oknem śnieg, pogoda mroźna, przyroda zapadła w zimowy sen. Nie wszystkie rośliny wyglądają nieatrakcyjnie zimą, gdyż możemy podziwiać wiele okazów, które kwitną właśnie o tej porze roku.

Jeśli szukasz roślin, które rozweselą Cię w słoneczny mroźny dzień, polecamy posadzić w ogrodzie:

  • Ciemiernik (Helleborus) – to bylina długowieczna, o grubych skórzastych zimozielonych liściach.
    Kwiaty ciemiernika często wyrastają spod śniegu

    Kwiaty ciemiernika często wyrastają spod śniegu

    Lubi gleby o zasadowym odczynie (jeśli takiej nie mamy, można rozsypać w pobliżu rośliny trochę dolomitu).Do gatunków, które najczęściej uprawiamy w polskich ogrodach zaliczamy:

    • ciemiernik biały (Helleborus niger) – zwany różą 'Bożego Narodzenia’. Pąki kwiatowe pojawiają się już w grudniu. Nazwę niger=czarny zawdzięcza nie kwiatom, lecz czarnemu zabarwieniu korzeni. Osiągo 30 cm wysokości
    • ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus), inaczej zwany palmowym – dorasta do 50 cm wysokości, zaczyna kwitnienie już w lutym, a kwiaty utrzymują się nawet do maja. Kwity zielone z czerwoną obwódką mają dzwonkowaty kształt. Zebrane są w duże efektowne wiechy, długo zachowując swoją dekoracyjność. Dodatkowa ozdoba to bardzo powcinane zimozielone liście
    • ciemiernik orientalny (Helleborus orientalis), inaczej zwany orientalnym. Kwitnie od lutego, kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, purpurowy, czerwony, mogą być także nakrapiane.
    • Ciemiernik cuchnący na tle śniegu

      Ciemiernik cuchnący na tle śniegu

      ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius) – liście skórzaste, zimozielone, ząbkowane, bardzo ładne. Osiąga wysokość 60 cm, kwiaty duże kielichowate, w kolorze żółtawo-zielonym zdobią roślinę od lutego.

    • ciemiernik czerwieniejący (Helleborus atrorubens) – rzadko spotykany gatunek dorastający do 25 cm, kwiaty purpurowe.
  • kalina wonna (Viburnum farreri) – kwitnie przed rozwojem liści na przełomie lutego i marca, kwiaty w pączkach różowe, po rozwinięciu białe, mocno pachną. Krzew dorasta do 2,5 metrów wysokości przy podobnej szerokości.
  • kalina bodnantska (Viburnum bodnantense) np. odmiana ’Dawn’ lub ’Charles Lamont’ – biało-różowe wspaniale pachnące trąbkowe kwiaty
  • Oczar pośredni 'Pallida'

    Oczar pośredni 'Pallida'

    oczar (Hamamelis) – efektowny krzew kwitnący od listopada do marca. Na bezlistnych łodygach ukazują się liczne kwiaty w kolorze żółtym (u gatunku) złożone z drobnych frędzelków. Dostępne są także odmiany o kwiatach pomarańczowych (Hamamelis x intermedia 'Jelena’) czy czerwonych (Hamamelis x intermedia 'Feuerzauber’). Kwiaty efektowne, wielopłatkowe, lekko poskręcane. Dorasta do 2-3 metrów, ma liście omszone, duże, ładnie przebarwiające się jesienią na kolor złoty i czerwony. Potocznie nazywany jest orzechem czarnoksięskim.

  • miłek amurski (Adonis amurensis) – już podczas ciepłego stycznia mogą wyrosnąć jego śliczne jasno lub ciemnożółte kwiaty o średnicy 5 cm. Zazwyczaj kwitnie w lutym i marcu, kwiaty złożone z 20-50 płatków.
  • rannik zimowy (Eranthis hyemalis) – wyrasta spod śniegu razem z miłkiem amurskim. Kwiaty także w kolorze żółtym, roślina niziutka (15 cm).
  • wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) – krzew do 1 metra wysokości. Na bezlistnych łodygach pojawiają się drobne białe lub różowe mocno pachnące kwiaty. Po kwitnieniu zawiązują intensywnie czerwone lub
    Miłek amurski

    Miłek amurski

    żółte owoce (trujące!)

  • wrzośce (Erica) – zimozielona krzewinka, która zakwita czasem już w lutym kwitnąc nieprzerwanie aż do maja. Lubi gleby kwaśne. Wrzosiec krwisty (Erica carnea) zakwita czasem już w styczniu. Wrzosiec darlejski (Erica darleyensis) – kwitnie od lutego do maja
  • lepiężnik wonny (Petasites fragrans) – zakwita dość wcześnie, w ciepłe zimy nawet pod koniec stycznia. Kwiaty mają delikatny waniliowy zapach.