Lawenda w promieniach słońca

Lawenda w promieniach słońca

To bylina, a właściwie krzewinka (gdyż jej dolne części drewnieją) osiągająca do 60 cm wysokości. Liście są zimozielone, wąskie, srebrzystozielone lub zielone. Kwiatostany w kolorze białym, fiołkowo-różowm oraz niebieskim wspaniale zdobią roślinę od czerwca do października.

Ojczyzną lawendy jest rejon Morza Śródziemnego, a jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ‘lavare’ co oznacza myc, kąpac się – starożytni Rzymianie używali jej do kąpieli. W lecznictwie ludowym stosuje się ją jako środek przeciwreumatyczny, odświeżający. Pachnące suszone kwiaty można wkładac pomiędzy pościel bądź do szafy z ubraniami. Nasycają się one delikatnym zapachem lawendy a dodatkowo chroni je przed molami.

Liści lawendy używa się również w kuchni – zarówno w zapachu jak i smaku przypominają rozmaryn. Przyprawia się nimi wołowinę, baraninę oraz ryby. Ponadto z lawendy pozyskuje się również olejek, który wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym jak i farmaceutycznym.

Tą wspaniałą roślinę sadzimy w pełnym słońcu na lekkiej i wapiennej glebie. W ogrodach najczęściej można spotkać lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia) i jej mieszańce:

Lawenda 'Hidcote Pink'

Lawenda 'Hidcote Pink'

 1. Lawenda wąskolistna ‘ Hidcote’ – kwitnie wcześnie. Dorasta do 60-75 cm, kwiaty niebieskofioletowe
 2. Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Pink’ – kwiaty bladoróżowe
 3. Lawenda wąskolistna ‘Imperial Gem’ – Podobna do ‘Hidcote’, ale mniejsza
 4. Lawenda wąskolistna ‘Munstead’ – kwitnie na przełomie czerwca i lipca na niebiesko-purpurowo
 5. Lawenda wąskolistna ‘Nana Alba’ – osiąga zaledwie 30 cm wysokości, kwiaty białe
 6. Lawenda wąskolistna ‘Rosea’ – kwiaty lawendoworóżowe
 7. Lawenda wąskolistna ‘Purple’ – kwiaty purpurowoniebieskie
Lawenda 'Nana Alba'

Lawenda 'Nana Alba'

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) – Odznacza się charakterystycznymi purpurowymi przylistkami o długości ok. 4 cm wyrastające z ciemnopurpurowych kwiatostanów. Osiąga 60 cm wysokości. Jest to gatunek mało odporny na mróz (wytrzymuje spadek temperatury do -12 C) dlatego na zimę wymaga okrycia.

 

Lawenda francuska

Lawenda francuska

Lawenda wełnista (lanata)

Lawenda wełnista (lanata)

Poza wyżej wymienionymi pozycjami uprawia się również szereg mieszańców takich jak:

 1. Lavandula denata – mrozoodporna do -5 C
 2. Lavandula lanata – mrozoodporna do -18 C
 3. Lavandula latifolia – podobna do lawendy wąskolistnej
 4. Lavandula pinnata – mrozoodporna do -2 C
 5. Lavandula multifida – mrozoodporna do -10 C
Lawenda wprowadza do ogrodu powiew południa

Lawenda wprowadza do ogrodu powiew południa

Lawendę najlepiej sadzić w miejscach gdzie często przebywamy. Minimalne dotknięcie powoduje uwolnienie się olejków zapachowych. Doskonale nadaje się do nasadzeń pojemnikowych jak również do tworzenia niskich żywopłotów. Standardem jest sadzenie jej krzaków pod korzeniami róż piennych. Poza walorami estetycznymi róże zyskują dodatkową ochronę przed mszycami. Po kwitnieniu kiedy to kwiaty tracą kolor roślinę należy przyciąc. Skracamy wszystkie pędy mniej więcej o 1/3 długości. Dzięki temu zabiegowi roślina zagęszcza się jak również pobudzamy ją do obfitszego kwitnienia.

W bardziej mroźne zimy lawenda może przemarzac dlatego późną jesienią trzeba ją zabezpieczyc włókniną lub gałązkami świerkowymi. Jeśli posadziliśmy ją w pojemniku wówczas należy go wynieśc do nieogrzewanego pomieszczenia lub innego jasnego miejsca gdzie utrzymuje się minimalna dodatnia temperatura