Lobelia szkarłatna 'Queen Victoria'

Lobelie bylinowe to rośliny pochodzące z Ameryki Północnej. Najczęściej uprawianą jest lobelia lśniąca (Lobelia fulgens) i Lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis). Osiągają wysokość 80 – 100 cm. Pędy mają wzniesione, mocne. Kwiaty podobne do miniaturowych wachlarzyków (przypominają scevolę) usadzone są kłosowato na pędzie. Kwitną w II połowie lata. Odmiana ‚Queen Victoria’ ma dodatkowo piękne błyszczące ciemnopurpurowe liście.

  1. Lachs‚ – liść zielony kwiat łososioworóżowy
  2. Blau‚ – ciemnoniebieski liść zielony
  3. Alba‚ – biała, liść zielony

Te lobelie nie są zupełnie mrozoodporne. Wymagają bardzo solidnego okrycia przed mrozami. Lepiej rzecz się ma z lobelią wielką (Lobelia siphilitica). Jest niższa 40 – 80 cm. Kwiaty ma niebieskie lub białe. Pochodzi ze wschodnich Stanów USA i jej mrozoodporność jest zdecydowanie wyższa (do – 29 C). Kwitnie obficie od VII – X. Oprócz opisanych lobelii bylinowych znajdziemy całą gamę lobelii jednorocznych, które są podstawowymi roślinami balkonowo – rabatowymi.

Lobelia przylądkowa

Ojczyzną Lobelii przylądkowej (L. erinus), od której pochodzą odmiany uprawne jest południowa Afryka. Jej małe urocze kwiatki ukazują się tak gęsto, że praktycznie nie widać rośliny. Odmiany niskie tworzą zwarte krzaczki wysokości 10 – 15 cm. Najpopularniejsze są te o kolorze niebieskim, ale też ładnie prezentują się te o kolorze lawendowym, różowym, purpurowym czy też białym. W wiszących koszach idealnie sprawdzają się odmiany zwisające. Wśród nich są odmiany o pędach nieco krótszych jak np. ‚Blue Star’ czy ‚White Star’. Tworzy prawie idealne kule, ale rzadko zakrywają wiszące kosze. Odmiany średnie jak np. L. e. Laguna mają długość 30 – 40 cm i pięknie się przewieszają. Najdłuższe odmiany np. ‚Big Blue’ mają bardzo długie pędy i duże kwiaty.

Lobelia szkarłatna 'Alba'

Lobelie kwitną bardzo obficie. Bywa, że w początkach lata ukazuje się coraz mniej kwiatów. Można wówczas przyciąć roślin o 1/3, aby pobudzić wzrost nowych pędów. Trzeba również rośliny obficie podlewać (szybko więdną) i nawozić – zwłaszcza nawozami azotowymi. Lobelie są polecane do słońca i półcienia, ale z naszych obserwacji wynika, że lobelie jeszcze lepiej czują się w cieniu. Kwitną wówczas nieprzerwanie aż do mrozów. Lubimy używać ich do kompozycji zwłaszcza odmiany zwisające. Kto jeszcze nie sadził lobelii zachęcamy do ich wykorzystania, gdyż prezentują się wspaniale.