Peaonia lactiflora 'Prima Vera'

Piwonia 'Prima Vera' kwitnie na oryginalny żółty kolor

Nie należy się zrażać gdyż na nowym miejscu zdarza się, iż piwonia nie zakwita lub kwitnie słabo nawet przez 3-5 lat. Jedną z przyczyn może być niedostateczna ilość wody i światła. Takie warunki najczęściej panują w cieniu drzew. Inną przyczyną może też być zbyt płytkie lub zbyt głębokie sadzenie roślin. Również rośliny „zagłodzone” nie kwitną. Jeśli nie możemy zidentyfikować przyczyny barku kwiatów radzimy piwonię przesadzić.

Tą czynność najlepiej jest wykonać w terminie od połowy sierpnia do końca września. Nowe miejsce dla piwonii powinno być słoneczne. Wykopujemy w nim dołek o głębokości 40-50 cm. (Dno podłoża dobrze jest wzbogacić mieszanką rozłożonego obornika wymieszanego i dobrej ziemi ogrodniczej) i umieszczamy w nim karpę piwonii w taki sposób, aby jej śpiące pączki wystające nad szyjką korzeniową znalazły się pod powierzchnią ziemi. Po posadzeniu roślinę należy dobrze podlać.

Od kwietnia do czerwca rośliny zasilamy 2-3 krotnie nawozem wieloskładnikowym (najlepiej pozbawionym wapnia) W ogrodzie piwonie najpiękniej wyglądają sadzone w grupach jak również w kompozycji z innymi roślinami np kosaćcami czy odętkami.