Nasiona możemy zebrać we własnym ogrodzie

Nasiona możemy zebrać we własnym ogrodzie

Zazwyczaj nasiona kupujemy w sklepie, ale również z powodzeniem możemy zebrać je z własnego ogrodu. Dotyczy to zwłaszcza gatunków jednorocznych i dwuletnich. Pobieranie nasion z odmian bylin jest bardzo ryzykowne. Z reguły nie powtarzają one cech rośliny, z której zostały zebrane.

Często zresztą takie byliny nie zawiązują nasion. Dotyczy to zwłaszcza odmian pełnych gdzie pręciki i znamiona słupka zostały przekształcone w dodatkowe płatki. Na pewno nie ma sensu zbierać nasion z odmian heterozyjnych (F1) ponieważ nie powtarzają one cech rodziców. Lepiej je kupić gdyż w firmach hodowlanych corocznie krzyżuje się odpowiednie formy uzyskując hybrydy dające więcej kwiatów czy owoców. Oznacza się je właśnie symbolem F1

Przed zbiorem nasion należy upewnić się czy są one w pełni dojrzałe. Najbardziej wartościowe są nasiona zebrane z kwiatów, które pierwsze zakwitły. Gwarantuje to ich dużą siłę kiełkowania. Trzeba pamiętać, iż owoce wielu gatunków po dojrzeniu same się otwierają, a nasiona są porywane przez wiatr lub się wysypują. (tak się dzieje u astrowatych, goździkowatych czy makowatych) Trzeba uważać, aby nie przeoczyć odpowiedniego momentu ich zbioru bo możemy je stracić. Nasiona zbieramy rano lub przed południem gdyż wtedy nie osypują się łatwo. Nie zbieramy nasion w czasie deszczu lub zaraz po nim. Umieszczamy je w przewiewnym, suchym i zacienionym miejscu.

Część bylin zachowuje dość krótko swą zdolność kiełkowania. Dlatego wysiewa się je możliwie szybko po zbiorze aby uzyskać liczne wschody.

Inną grupę stanowią gatunki bylin wymagające po siewie przez pewien czas niskiej temperatury. Termin siewu przypada na grudzień. Po przemrożeniu nasiona przenosi się do temp. 12 C gdzie po 10-30 dniach kiełkują.

Następna grupa to byliny nie wymagające niskiej temperatury przed kiełkowaniem.

Zebrane mięsiste owoce róż czy berberysów pozostawiamy na kilka dni żeby dojrzały. Następnie po ich rozkrojeniu wyłuskuje się nasiona i dokładnie płucze z resztek miąższu. Następnie trzeba je suszyć po rozłożeniu cienkiej warstwy w przewiewnym miejscu.

Nasiona wielu gatunków drzew oraz niektórych bylin np. piwonii potrzebują przetrzymywania ich przed siewem przez pewien czas w wilgotnym torfie lub piasku w temp. 5 C. Nazywa się to stratyfikacją. Natomiast zabieg polegający na mechanicznym lub chemicznym uszkadzaniu ich twardych łupin – co pomaga w kiełkowaniu nazywa się skaryfikacją.

Nie zawsze nasiona kiełkują. Ma na to wpływ pogoda w okresie wegetacji – zimno, długotrwałe deszcze lub upały i susza mogą powodować, że kwiaty nie zostaną zapylone przez owady lub owoce nie dojrzeją.

Jak widzicie nie wszystkie rośliny jest łatwo uzyskać z nasion. Dotyczy to zwłaszcza bylin. Niemniej jednak zachęcam do własnych prób. W razie niepowodzeń zapraszamy do naszego sklepu.