Niecierpek – roślina nie tylko do cienia

Niecierpek walleriana

Niecierpek walleriana

Należy do rodziny balsaminacea – gniewoszowate. Najczęściej uprawiane niecierpki są mieszańcami niecierpka walleriana (Impatiens walleriana) i mieszańcami niecierpka nowogwinejskiego (Impatiens New Guinea).

Gatunek I. Walleriana pochodzi ze wschodniej Afryki. Jego odmiany mają szeroką paletę barw. Oprócz żółtej i niebieskiej można tu spotkać wszystkie kolory. Niektóre mają kwiaty dwubarwne z paskami tworzącymi jakby gwiazdkę w ich środku. Mogą być pojedyncze lub pełne np. odmiana Double Diamond Rose. Przeciętnie niecierpki walleriana osiągają 25-30 cm. Kwiaty o średnicy ok 4 cm ukazują się od maja do mrozów. Rozmnaża się najczęściej z nasion.

Niecierpki walleriana rozmnażane wegetatywnie (przez sadzonki)

seria Fiesta, seria Musica. Mają silny wzrost, a przede wszystkim pełne duże kwiaty w bogatej palecie barw. Przypominają miniaturowe róże. Kwitną nieprzerwanie do pierwszych przymrozków. Szereg odmian ma bardzo efektowne kwiaty dwubarwne np. Fiesta Ole. Tworzą je odmiany wyselekcjonowane z grupy Fiesta a ich cechą charakterystyczną jest zwarty kompaktowy pokrój.

Mieszańce niecierpka nowogwinejskiego.

Niecierpek nowogwinejski

Niecierpek nowogwinejski

Wywodzą się z gatunku I. Hawkeri rosnącego w Nowej Gwinei. Tworzą gęste kępy, kwiaty większe niż przeciętne u I. Walleriana, średnio około 5-6 cm Ich dużą ozdobą są bardzo ładne liście w odcieniach zieleni, brązu czy pstrokate. Kwiaty pojedyncze o przeróżnej palecie barw. Ogólnie rośliny są bardzo eleganckie. Rynek proponuje mnóstwo serii tego niecierpka, ale chyba najpopularniejsza jest Paradise.

niecierpek nowogwinejski Fanfare to jedyna grupa o kaskadowym wzroście. Doskonale nadają się do wiszących koszy. Kwiaty mają pojedyncze.

Niecierpki najlepiej czują się w półcieniu jak również na wystawach wschodnich gdzie słońce operuje do godzin południowych. Znoszą dość spore zacienienie. Na rynku dostępny jest już niecierpek który doskonale czuje się zarówno w cieniu jak i w pełnym słońcu – to Sunpatiens. Pochodzi od niecierpka nowogwinejskiego. Jedna z polskich firm proponuje trzy jego serie:

Vigorous – ma największą siłę wzrostu
Spreading – duża siła wzrostu, pokrój lekko zwisający. Dodatkowym atutem są dwubarwne liście
Compact – siła wzrostu najmniejsza

To znakomita i wyjątkowa seria. W sezonie 2011 przetestowaliśmy kilka odmian. Okazały się rewelacyjne. Kwitły obficie w słońcu przez całe lato.

Niecierpki na cienistej rabacie w naszym ogrodzie

Niecierpki na rabacie w naszym ogrodzie

W Polsce niecierpki są niedocenianymi roślinami. Trudno nam to zrozumieć bo kwitną obficie nieprzerwanie przez cały sezon. Ich paleta barw jest imponująca. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Poprzedni

Rośliny na stanowiska cieniste lecz suche

Następne

Kuchenne eksperymeny – wypróbuj jadalne kwiaty

1 komentarz

  1. Witam!
    W tym sezonie miałam niecierpki Sun Patiens. Rosły i kwitły rewelacyjnie. Chciałabym zrobić z nich sadzonki i przechować do wiosny. Jak to zrobić?
    Pozdrawiam
    Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén