Brunera wielkolistna

Brunera wielkolistna

Jeśli kupiliśmy działkę w lesie, jego sąsiedztwie  lub jeśli na naszej działce rosną już stare drzewa, które chcemy zachować zastanówmy się nad charakterem przyszłego ogrodu. Raczej nie będzie on wychuchany, wymuskany wówczas najbardziej korzystnym jest tak dosadzić rośliny aby osiągnąć efekt naturalistyczny.

Byliny czy cebule najlepiej jest posadzić swobodnie tzn. nie w rządkach czy pasach. Cebule można rozrzucić i posadzić  miejscu gdzie upadną. Z czasem rozrastają się naturalnie. Zauważmy, że w lesie byliny tworzą duże jednorodne skupiska np. zawilec gajowy dlatego też również w ogrodach powinny zajmować sporą powierzchnię. Nie musimy od razu wysadzać gęsto roślin na całej powierzchni, ale rozmieścić je w luźnych grupkach i pozwolić im się swobodnie rozrastać.

Pod drzewami dobrze się będą czuły przebiśniegi, cebulice, ranniki. Z bylin zawilec gajowy i żółty, miodunka, ułudka, brunnera, konwalia, barwinek, pragnia, kopytnik. Grupy powinny być duże i jednogatkunkowe. Z czasem jeśli same zechcą to się wymieszają, ale będzie wyglądało to naturalnie.

Nie zapominajmy o paprociach. Wprowadzą do ogrodu element lekkości, finezji i naturalności. Rośliny cebulowe kwitną wczesną wiosną. Z czasem ich część nadziemna zanika. Posadźmy je razem z bylinami, które późno rozpoczynają wegetację np. z funkiami. Wypełnią one miejsca po zanikających cebulowych.

Podrzeń żebrowiec

podrzeń żebrowiec

Parzydło leśne

parzydło leśne

miodunka

miodunka

 

 

 

 

 

 

 

Aby rozluźnić nieco monotonię niskich bylin dobrze będą wyglądały kępy parzydła gdyż jest to zgodne z jego naturalnym występowaniem. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Państwu uzyskać kawałek natury na działce.