Paprocie – królowe cienia

Jeżeli w naszym ogrodzie mamy ciemne, często wilgotne miejsca to idealne warunki właśnie dla paproci. Jest w czym wybierać, od maleńkich, średnich po wysokie o przeróżnych liściach. Są trwałe, niewymagające, odporne na choroby i szkodniki. Poniżej przedstawimy Państwu nasze ulubione paprocie:

Długosz królewski

Długosz królewski

Podrzeń

Podrzeń

Wietlica

Wietlica

 1. Adiantum (Adiantum) – znosi zacienienie lekkie do umiarkowanego. W zależności od odmiany ma wysokość 15-45 cm. Wygląda na delikatną paproć lecz jego ogonki liściowe są mocne dzięki czemu nie jest narażona na połamanie. Ginąca na zimę, odporna na mróz.
 2. Zanokcica (Asplenium) – Ziomozielona, wys. 60 cm i takiej samej szerokości. Niektóre gatunki znoszą wysoką zawartość wapnia w glebie i mogą rosnąć w szczelinach wapiennych murków. Tylko niektóre gatunki są mrozoodporne np. A. scolopendrium.
 3. Wietlica (Athyrium) – Najbardziej znanym gatunkiem jest Wietlica samicza  (A. filix-femina) Ma rozmiary 1m na 60 cm. To najczęściej spotykana paproć w naszych lasach znanych jest wiele odmian różniących się kształtem i kolorem liści.
 4. Podrzeń (Blechnum) – to rodzima paproć. Osobiście widzieliśmy ją latem 2011 na szlku prowadzącym na Halę Miziową w Beskidzie Żywieckim. Jest stosunkowo niewielka, wys 15-20 cm. Mrozoodporna, przeurocza.
 5. Narecznica (Dryopteris) – Najpopularniejsza to Narecznica samcza (D. filix-mas) Osiąga wys. 1,2 metra. To jedna z najmniej wymagających paproci. Rośnie nawet w słońcu. Bardzo odporna na mróz. Liście późną jesienią żółkną.
 6. Piuropusznik (Matteucia) – To paproć krajowa, częściowo zimozielona o wysokości 90 cm x 90 cm. Odporna na mróz (do -35 st. C) Używamy jej liści do wiązanek na Wszystkich Świętych.
 7. Onoklea (Onoclea) – Traci liście na zimę. Rozmiar 60 cm x 90 cm, bardzo odporna na mróz (do -35 st C), lub wilgoć.
 8. Długosz królweski (Osmunda regalis) – To krajowa paproć będąca pod ochroną. Wyrasta do 1,5-2 m, odporna na mróz.‚Puprurescens’ to piękna odmiana o czerwonych młodych liściach i purpurowych ogonkach liściowych.
 9. Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) – wydłużone całobrzegie liście podobne są do języka. Wys. 60 cm szerokość 40 cm.
 10. Paprotnik (Polistychum) – Zimozielona, mrozoodporna
Narecznica

Narecznica

Onoklea

Onoklea

Zanokcica

Zanokcica

 

Paprocie można z powodzeniem sadzić zarówno samodzielnie jak i w kompozycjach z innymi cieniolubnymi. Ładnie również wyglądają posadzone w pojemnikach.

Poprzedni artykuł

Jak skomponować rabatę z pnączami

Następny artykuł

Konwalie

1 Komentarz

 1. ava

  Paprocie pięknie komponują się z wszystkimi roślinami w ogrodzie:

  http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/72-paprocie/11229-paprocie-ogrodowe

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén