Jeżeli w naszym ogrodzie mamy ciemne, często wilgotne miejsca to idealne warunki właśnie dla paproci. Jest w czym wybierać, od maleńkich, średnich po wysokie o przeróżnych liściach. Są trwałe, niewymagające, odporne na choroby i szkodniki. Poniżej przedstawimy Państwu nasze ulubione paprocie:
- Adiantum (Adiantum) – znosi zacienienie lekkie do umiarkowanego. W zależności od odmiany ma wysokość 15-45 cm. Wygląda na delikatną paproć lecz jego ogonki liściowe są mocne dzięki czemu nie jest narażona na połamanie. Ginąca na zimę, odporna na mróz.
- Zanokcica (Asplenium) – Ziomozielona, wys. 60 cm i takiej samej szerokości. Niektóre gatunki znoszą wysoką zawartość wapnia w glebie i mogą rosnąć w szczelinach wapiennych murków. Tylko niektóre gatunki są mrozoodporne np. A. scolopendrium.
- Wietlica (Athyrium) – Najbardziej znanym gatunkiem jest Wietlica samicza (A. filix-femina) Ma rozmiary 1m na 60 cm. To najczęściej spotykana paproć w naszych lasach znanych jest wiele odmian różniących się kształtem i kolorem liści.
- Podrzeń (Blechnum) – to rodzima paproć. Osobiście widzieliśmy ją latem 2011 na szlku prowadzącym na Halę Miziową w Beskidzie Żywieckim. Jest stosunkowo niewielka, wys 15-20 cm. Mrozoodporna, przeurocza.
- Narecznica (Dryopteris) – Najpopularniejsza to Narecznica samcza (D. filix-mas) Osiąga wys. 1,2 metra. To jedna z najmniej wymagających paproci. Rośnie nawet w słońcu. Bardzo odporna na mróz. Liście późną jesienią żółkną.
- Piuropusznik (Matteucia) – To paproć krajowa, częściowo zimozielona o wysokości 90 cm x 90 cm. Odporna na mróz (do -35 st. C) Używamy jej liści do wiązanek na Wszystkich Świętych.
- Onoklea (Onoclea) – Traci liście na zimę. Rozmiar 60 cm x 90 cm, bardzo odporna na mróz (do -35 st C), lub wilgoć.
- Długosz królweski (Osmunda regalis) – To krajowa paproć będąca pod ochroną. Wyrasta do 1,5-2 m, odporna na mróz.‚Puprurescens’ to piękna odmiana o czerwonych młodych liściach i purpurowych ogonkach liściowych.
- Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) – wydłużone całobrzegie liście podobne są do języka. Wys. 60 cm szerokość 40 cm.
- Paprotnik (Polistychum) – Zimozielona, mrozoodporna
Paprocie można z powodzeniem sadzić zarówno samodzielnie jak i w kompozycjach z innymi cieniolubnymi. Ładnie również wyglądają posadzone w pojemnikach.
ava
Paprocie pięknie komponują się z wszystkimi roślinami w ogrodzie:
http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/72-paprocie/11229-paprocie-ogrodowe