Meconopsis horridula

Meconopsis horridula

W ofercie centrów ogrodniczych, szkółek jak i sklepów internetowych możemy spotkać wiele roślin o niebieskich kwiatach. Ich zabarwienie oczywiście może mieć różną intensywność jak i odcień. Już wczesną wiosną zakwitają niezapominajki, fiołki czy dąbrówki. Następnie w ogrodach dominują ostróżki oraz niezastąpione szałwie. Warto wspomnieć również o kosaćcach oraz wielosiłach błękitnych jak i babtysjach, które są równie piękne.

W zachwyt wprawiają pojedyncze kwiaty mekonopsa, który zwany jest niebieskim makiem. W masie wspaniale prezentują się przetaczniki oraz niezawodne bodziszki. Ponadto warto zwrócić uwagę na ułudkę i mehanię, które poza ciekawymi kwiatami ładnie zadarnia powierzchnię na rabacie czy skalniaku. W cienistych zakątkach ogrodu doskonale czują się brunnery, kokorycze czy miodunki.

Brunnera macrophylla 'Emerald Mist'

Brunnera macrophylla 'Emerald Mist'


Jesienią mamy do wyboru mnogość astrów (np. odmiana Sapphire) jak również zawciągowca. Ponadto poza bylinami możemy również posadzić niebieską hortensję

(np. odmiana 'Nikko Blue’ lub 'Blue Bird’).

Jeśli zdecydujemy się na kompozycję ogrodową w niebieskiej tonacji warto również pomalować w podobnych barwach ławkę, pergolę, krzesła czy donice. Całość kompozycji z pewnością stworzy niebanalny efekt, który zadziwi odwiedzających.