Rośliny rabatowe i balkonowe o ciemnych barwach

Petunia 'Black Velvet' - odmiana o niezwykle oryginalnych kwiatach

Petunia 'Black Velvet' - odmiana o niezwykle oryginalnych kwiatach

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu rośliny jednoroczne o ciemnych barwach. Stanowią one doskonałe tło dla kwiatów o jasnych, kontrastowych kolorach.

1. Petunia  'Black Velvet’
2. Sweetunia 'Black Satin’

Obie mają aksamitne czarne kwiaty obok których nie można przejść obojętnie. To są absolutne nowości. Jesteśmy przekonani, że będą pięknie komponowały się z kompaktowym żółtym bidensem, białą bakopą czy zwisłą lantaną itp.

3, Ipomea 'Black Tone’
4. Ipomea 'Midnight Lace’

Ipomoea 'Black Tone'

Ipomoea 'Black Tone'

To rośliny ozdobne z liści. Mają pokrój wzniesiono-zwisły. Prześliczne wyglądają w kompozycjach wieloroślinnych jak również tylko w połączeniu z białym wilczomleczem.

5. Szczawik 'Lucky’ (Oxalis) – Ten szczawik ma małe bardzo ciemne listki ponad którymi pysznią się drobne żółte kwiatki, Pokrój ma lekko zwisły. Można go sadzić w pojemnikach lub w gruncie traktując jako roślinę okrywową. Lubi półcień.

6. Iresine – odmiany Rosso, Bailly, Purple Lady – ozdobne z liści. Doskonałe do cienia i  półcienia. Zachwycają kolorem i tu ogromne rozczarowanie, że nie są to rośliny wieloletnie.

Koleus 'Dark Star' - pięknie prezentuje się w kompozycjach pojemnikowych

Koleus 'Dark Star' - pięknie prezentuje się w kompozycjach pojemnikowych

7. Koleus 'Dark Star’ – ma wzniesiony pokrój i aksamitne duże liście. Siła wzrostu nieco mniejsza niż u innych odmian mnożonych wegetatywnie.

8. Begonie o ciemnych liściach
a) begonia semperflorens – firmy proponują szereg serii o ciemnych liściach,które pięknie pogłębiają barwy kwiatów (białe, dwubarwne, różowe, czerwone)
b) begonia tuberhybryda Nontop Mocca F1 – to odmiana o liściach kawy z mlekiem. Stanowią one tło dla czystych barw kwiatów. Begonia x hybr. Big Leaf – cechują się bardzo silnym wzrostem. Liście mają bardzo ciemne i silnie błyszczące. W naszym gospodarstwie produkujemy: Rose Big Bronze Leaf – kwiaty różowe, Red Big Bronze Leaf – kwiaty czerwone. Warunkiem powodzenia uprawy tych roślin jest stanowisko półcieniste

9. Fuksje – np. Blacky, Blacky Midnight. Te 2 odmiany to przykład fuksji o bardzo ciemnych środkach. Zadziwiają swoją urodą.

Fuksja 'Blacky Midnight'

Fuksja 'Blacky Midnight'

Warto wspomnieć o jednorocznych trawach. Przepięknie prezentuje się Pennisetum glaucum 'Purple Majeste’. To bujna odmiana o pięknych błyszczących liściach i strzelistych dużych kolbach kwiatowych.
Pennisetum 'Vertigo’ – to najszybciej rosnąca trawa o ciemno-purpurowych, niemal czarnych liściach.
Oryza sativa 'Marsala’ – to ozdobny ryż o karmelowo brązowych liściach. Tworzy zgrabne wzniesione kępki.

Wymienione trawy świetnie wyglądają jako solitery na jasnym tle np. białego grysu. Warto też wspomnieć o bazyliach o bardzo ciemnych liściach np. Chianti, Magic Blue. Nie dość że ładne to jeszcze jadalne i pięknie pachnące. Doskonale nadają się do obsadzenia pojemników, które osobiście lubimy ustawiać w pobliżu ciągów komunikacyjnych. Przy najmniejszym poruszeniu wydzielają wspaniały zapach.

Rośliny jednoroczne o bardzo ciemnych liściach czy kwiatach można łączyć z innymi jednorocznymi o kontrastowych barwach. Można je również sadzić wśród wieloletnich o jasnych (złotych lub srebrnych) barwach zanim te dostatecznie się nie rozrosną np. wśród żurawek (np. Lime Marmalade), funki (np. Gold Standard), serduszki (np. Gold Heart), brunnery (np. Diane’s Gold) czy  słoneczniczków pstrych

Begonia 'Big Rose Bronze Leaf'

Begonia 'Big Rose Bronze Leaf'

Begonia 'Big Red Bronze Leaf'

Begonia 'Big Red Bronze Leaf'

Ipomea 'Purple Lady'

Ipomea 'Purple Lady'

 

 

Poprzedni

Nowość 2012 – pelargonie o pachnących liściach

Następne

Moje hosty mają plamy na liściach – co im może dolegać?

3 komentarze

 1. Bardzo lubię połączenie ciemnych i jasnych odmian kwiatów na rabatach. Przydatny wpis.

 2. Artur

  GDZIE KUPIĘ TE KWIATY (Hot Plant Black Velvet Petunia – Octob)
  CHODZI W DONICZCE Z WIELKĄ DOMINACJĄ W CZERNI KWIATÓR NAD ZIELONYMI LIŚĆMI ???

  1. Petunia ‘Black Velvet’
  2. Sweetunia ‘Black Satin’

 3. Artur

  HEJ ZGŁASZAM SIĘ PONOWNIE W SEZONIE CHCĄC KUPIĆ Petunia ‘Black Velvet’ A O KTÓRYCH PISALIŚCIE ŻE MIEĆ BĘDZIECIE ? DO MIŁEGO ART – HUR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén