Aksamitka - popularna roślina jednoroczna zwalczająca nicienie

Z chemizacją środowiska spotykamy się na każdym kroku. Produkujemy rośliny używając mnóstwa nawozów, fungicydów, herbicydów, insektycydów. Dochodzi do sytuacji, że kupując np. warzywa zastanawiamy się czy zamiast wzbogacić naszą dietę o witaminy nie kupujemy np. trucizny w postaci np. rakotwórczych azotynów.

Od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie zdrową żywnością wolną od nadmiaru chemii. Modne staje się uprawianie warzyw we własnych ogrodach – przynajmniej wiemy co jemy. Zanim zastosowano chemię w rolnictwie radzono sobie innymi metodami w myśl, że „jeśli istnieje coś na tak według prawa przyrody musi istnieć coś na nie”. Na każdą truciznę musi istnieć odtrutka ponieważ przyroda jako organizm stanowi jedność. W myśl tej zasady wokół nas istnieje szereg roślin, które mogą być nam pomocne w ogrodzie np.

  1. Aksamitka (Tagetes) – ma nieprzyjemny zapach. Od dawna wiadomo, że niszczy nicienie. Można obsadzać nią warzywne grzędy czy w pobliżu krzewów jagodowych. Jest niewybredna i tania.
  2. Bez czarny (Sambucus nigra) – potocznie zwany psim lub dzikim, zawiera toksyne pod nazwą sambunigryna. W młodych liściach, korze i niedojrzałych owocach. Zrobiony z nich mocny wywar niszczy owady.
  3. Bez dziki koralowy (Sambucus racemosa) – Wywary z jego kwiatów i pędów stosuje się w formie oprysku przeciwko gąsielnicom, mszycom i larwom much (300 gram rozdrobnionych pędów i kwiatów gotuje się w 10l wody). Należy opryskiwać wielokrotnie. Jego zapachu nie lubią też myszy i szczury.
  4. Krwawnk pospolity (Achillea millefolium) – Wykorzystywany jest do biologicznej walki ze szkodnikami. 600 gram suchego ziela gotuje się w 10l wody (lub 5x większą porcję posiekanego świeżego) przez ok. 30 min. Po kilkunastu godzinach po dodaniu łyżki płynu do mycia naczyń można skropić zaatakowane przez owady rośliny. Zabieg trzeba powtarzać kilka lub kilkanaście razy.
  5. Czeremcha zwyczajna (Prunus padus) – Liście czeremchy wydzielają nieprzyjemny zapach. Właśnie one jak też kwiaty, kora a również nasiona zawierają trujący glikozyd cyjanogenny. Praktycznie trująca jest cała roślina. Ogrodnicy wykorzystują wywar z czeremchy do zwalczania gąsielnic, mszyc, ślimaków itp. w nasadzeniach głównie roślin jagodowych. Ok. 0,5 kg liści i pędów gotuje się w 10l. Wywarem kilka nawet kilkanaście razy wiosną i latem opryskuje się rośliny.