Róża – królowa zapachu – trochę historii

Róża - królowa kwiatów

Róża - królowa kwiatów

Róża jest źródłem wonnego olejku różanego. Pozyskiwano już go w starożytnych Indiach. Jak głosi legenda małżonka jednego z indyjskich władców zauważyła, że na powierzchni wody różanej, która wypełniała fosę pałacu unosi się cieniutka warstewka aromatycznego oleju. Kazała go zebrać i to wydarzenie uważa się za początek produkcji olejku różanego.

Z Indii sztuka pobierania olejku trafiła do Persji, a następnie do krajów arabskich. Dziś otrzymuje się go na drodze destylacji. Aby otrzymać 1 kg produktu trzeba zużyć ok 8000 kg płatków. Nic więc dziwnego, że jest to jedna z najdroższych naturalnych substancji zapachowych.

Czerwona róża

Czerwona róża

W wielu krajach istnieją ogromne plantacje róży  np. w Bułgarii. Sadzi się tam głównie różę damascena. O różach głośno już było w czasach starożytnych. Grecy zdobili nimi posągi bogów i świątynie. W starożytnym Rzymie dekorowany nią stoły, a na biesiadników w pałacu Nerona spadał deszcz płatków róż. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa róża odeszła w cień jako symbol uciech doczesnych i kojarząca się z pogańskimi czasami. Jednak po kilku wiekach powraca jako symbol czystości i miłości chrześcijańskiej.  Święty Medard z Noyon (V wiek) ustanowił 8 czerwca we Francji świętem róży podczas którego dekorowano tym kwiatem najcnotliwszą pannę w okolicy.

Róża 'Gloria' odurza zapachem

Róża 'Gloria' odurza zapachem

W XI wieku papież Leon IX wprowadził odznaczenie znane pod nazwą Róży Cnoty. Róża w średniowieczu była kwiatem dziewicy Maryi. Zdobiono nią świątynie i sadzono w ogrodach przyklasztornych. Wybór był wówczas ograniczony. Sadzono tylko róże z gatunków R. alba, gallica, canina, damascena. Zachwycano się ich zapachem. Owoce i płatki używano do celów kulinarnych i leczniczych. W średniowieczu odkryto różę omszałą (Rosa moschata) o silnie pachnących liściach i kwiatach zebranych w pęki oraz różę stulistną (Rosa centifolia)

Wielką rolę w upowszechnianiu róży zawdzięczamy Benedyktynom, którzy namiętnie ją hodowali. Stąd zaczęła przenikać do ogrodów świeckich. W wyniku krzyżowania różnych gatunków róż powstało mnóstwo nowych i coraz okazalszych odmian. Jej fani zrzeszają się w towarzystwach przyjaciół róż. Wciąż róża uchodzi za królową wszystkich kwiatów.

Poprzedni

Gorejący Krzew Mojrzesza (dyptam) – biblijna roślina

Następne

Jakie rośliny rosną dobrze na glebach piaszczystych, jałowych?

1 komentarz

  1. Wanda

    Prozę o pomoc , mam kila krzewów róży – różne gatunki i stworzył się problem ,atakuje je jakaś choroba liście dostają brązowe plamy po czasie obumierają całkowicie brązowieją , nie wiem co to za choroba i jak ja zwalczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén