Barwinek

Barwinek to roślina łatwa w rozmnażaniu

Rozmnażanie krzewów to zwykle niełatwa sztuka, poniżej przedstawimy kilka wskazówek jak się za to zabrać. Najlepiej robić to w sierpniu (druga połowa lata to okres gdy rośliny są w pełni sił, ale jeszcze nie zdrewniały), wtedy właśnie z krzewów pobieramy sadzonki.

Gatunki łatwo się przyjmujące to np. bukszpan (Buxus), barwinek (Vinca), bluszcz (Hedera), trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei), forsycja (Forsythia). Wystarczy pobrać z nich sadzonki, wetknąć w ziemię, wtedy dość szybko puszczą korzenie.

Złotlin japoński 'Variegata'

Złotlin japoński 'Variegata'

Gatunki o dużych liściach, takie jak np. derenie (Cornus), krzewuszki (Weigela), budleje (Buddleja), złotlin (Kerria), mają nieco inne wymagania. Wybieramy fragmenty pędów, które dopiero zaczynają drewnieć, nie mogą być jednak zbyt wiotkie. Sekatorem ścinamy kawałek pędu dl. 10-13 cm z dwoma, maksymalnie trzema węzłami. Dolną parę liści usuwamy, blaszki górnych liści skracamy o 1/3 (zmniejszamy powierzchnię parowania).

Gatunki o gęsto wyrastających liściach np. berberysy (Berberis), pięciorniki (Potentilla) czy irgi (Cotoneaster) najlepiej ukorzeniają się gdy sadzonka ma 5-8 cm. U podstawy należy usunąć liście na odcinku 2-3 cm.

Berberys 'Atropurpurea Nana'

Berberys 'Atropurpurea Nana'

Gatunki o grubych zimozielonych liściach np. różanecznik (Rhododendron), pierisy (Pieris), kiścienie (Leucothoe), laurowiśnie (Prunus laurocerasus), kalmie (Kalmia) wymagają jeszcze innego traktowania. Ich sadzonki przyjmują się nieco trudniej, ale warto próbować. Sadzonki wierzchołkowe, sztywne o długości ok. 10 cm ściąć tak, aby na nóżce nie było liści. Ładniej się ukorzeni jeśli ostrym nożem zetniemy z nich korę na odcinku 2 cm.

Przygotowujemy podłoże do ukorzeniania.

Różanecznik

Różanecznik jest rośliną trudną w mnożeniu

Podłoże musi być wilgotne i dobrze przepuszczalne np. mieszanka piasku, ziemi ogrodowej i torfu odkwaszonego. Do roślin kwasolubnych jak rhododendrony, azalie japońskie, pierisy, kalmie, kiścienie zamiast torfu odkwaszonego dodajemy torf kwaśny.

Sadzonki najlepiej zanurzyć w ukorzeniaczu do sadzonek drewniejących. Następnie patyczkiem robimy w wilgotnym podłożu otwór, w którym delikatnie umieszczamy przygotowane sadzonki. Nie wolno wtykać sadzonek zbyt gęsto. Powietrze powinno przepływać swobodnie, w przeciwnym razie liście mogą zagniwać. Nad sadzonkami umieszczamy kawałek folii opierając ją na wcześniej wbitych w podłoże patyczkach.

Pojemniki z tak przygotowanymi sadzonkami umieszczamy w zacisznym, jasnym miejscu ogrodu lub balkonu, nigdy nie na ostrym słońcu.