Sadzenie bylin

Sadzenie bylin

Sadzenie bylin

Byliny to wspaniałe rośliny ogrodowe, które wielokrotnie stanowią o oryginalności, różnorodności oraz pięknie ogrodu. W kompozycji z krzewami liściastymi, iglakami i pnączami tworzą niepowtarzalny barwne efekty, które cieszą oczy rzeszę miłośników ogrodów.


Aby jednak dzieliły się z nami obfitością kwitnienia, niezwykłą urodą kwiatów oraz liści należy odpowiednio je pielęgnować. Proces opiekowania się bylinami obejmuje klika ważnych czynności do których zaliczyć można: przygotowanie gleby, sadzenie, podlewanie, nawożenie oraz odchwaszczenie

Jak przygotować podłoże?

Zadbanie o właściwą strukturę gleby to połowa sukcesu. Właściwym podłożem dla bylin jest gleba gliniasta o cechach piaszczysto- próchnicznych, jeżeli w naszym ogrodzie nie ma odpowiedniego podłoża wówczas trzeba go odpowiednio wzbogacić. Piaszczysta gleba wymaga dodania próchnicy i gliny, natomiast gleba ciężka musi być wzmocniona piaskiem, który spowoduje, że ziemi staje się mniej zbita. Z kolei gleba, która jest za bardzo rozluźniona i przepuszczalna powinna być wymieszana ze żwirem oraz piaskiem. Ostatnim zabiegiem, przygotowującym glebę do sadzenia jest intensywne i dokładane wymieszanie podłoża przed zasadzeniem. Istotnym elementem, który wzbogaca glebę jest ziemia kompostowa, która zapewnia roślinom optymalną temperaturę ziemi oraz doskonale dobrane składniki odżywcze. Ziemia kompostowa musi spełniać kilka czynników: musi być pozbawiona nasion i chwastów. Przygotowanie podłoża pod zasadzeniu kończy się umieszczeniem na ziemi warstwy kompostu o optymalnej grubości to znaczy od 2 do 5 cm.

 

Jak sadzić rośliny ?

Gdy mamy już odpowiednio przygotowane podłoże możemy przystąpić do sadzenia.
Na wstępie należy wykopać dół na głębokość doniczki, w której roślina została zakupiona. Musi on by na tyle duży, aby pozwalał na swobodne usytuowanie sadzonki i odpowiednie ułożenie bryły korzeniowej w wybranym przez nas miejscu. Po umieszczeniu naszego okazu zasypujemy otwór w ziemi , lekko go ubijamy, a następnie solidnie podlewamy


Jak dbać o podłoże?

Wysadzone rośliny będą zdrowo i okazale pod warunkiem, że nie dopuścimy do nadmiernego rozwoju chwastów. Ich obecność często hamuje wzrost bylin, negatywnie oddziaływuje na jakość podłoża oraz zagłusza nasze okazy. Niestety nie ma skutecznej metody na szybkie i „bezobsługowe” pozbycie się niechcianych intruzów. Miejsca nasadzeń należy stosunkowo często odchwaszczać

Kora zatrzymuje wilgoć i hamuje rozwój chwastów

Kora zatrzymuje wilgoć i hamuje rozwój chwastów

– szczególnie wiosną i latem kiedy to ich aktywność jest szczególnie uciążliwa. W miarę skutecznym rozwiązaniem, które zahamuje ich rozwój chwastów jest:

– wysypanie kory na grubość 4-6 cm dodatkowo zatrzymuje wilgoć w podłożu oraz poprawi efekt wizualny całej kompozycji

– rozłożenie wokół roślin białego grysu lub drobnego żwiru

Kolejnym zabiegiem, który okresowo warto powtarzać to spulchnianie gleby. Czynność tę należy wykonywa dość delikatnie tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej roślin. W tym wypadku zapewnimy bylinom właściwe zaopatrzenie w wodę oraz napowietrzenie podłoża

Nawożenie roślin

Nawożenie najczęściej wykonujemy 2 razy w roku

Nawożenie najczęściej wykonujemy 2 razy w roku

Większość bylin rośnie na jednym miejscu przez wiele lat dlatego też zapewnianie dodatkowych składników pokarmowych jest niezwykle istotne. Najczęściej proces nawożenia wykonujemy wiosną, kiedy to rośliny budzą się do życia. W sklepach ogrodniczych dostępne są środki o przedłużonym działaniu (np. granulat typu Osmocote Plus), które wykorzystujemy zgodnie z załączoną instrukcją. (najczęściej około 2-6 gramów na litr podłoża) Jest to prosty i sprawdzony sposób zapewniający roślinom kluczowe makro i mikroelementy. Nawożenie najlepiej jest wykonywać 2 razy w roku – wczesną wiosną oraz w połowie lata.

Nie można zapomnieć również o nawozach naturalnych takich jak przekompostowany obornik, który wzbogaca glebę próchnicę oraz wiele cennych składników mineralnych. Dobrym terminem na jego stosowanie jest początek wiosny wówczas należy rozłożyć go na rabacie i przekopać razem z glebą. Jeśli nie posiadamy własnego źródła naturalnego materiału organicznego należy udać się do pobliskiego sklepu ogrodniczego i zaopatrzyć się w obornik suszony lub granulowany.

 

Jak często rośliny należy podlewać?

Byliny mają dość silnie rozbudowany system korzeniowy dzięki czemu nie są tak wymagające jak np. rośliny jednoroczne. Opisywane rośliny podlewamy rzadziej ale stosunkowo obficie. Wykonując tą czynność kierujemy strumień wody okolice bryły korzeniowej tak, aby podłoże nasiąknęło wodą na głębokość 20-30 cm.

Nie podlewamy roślin w ciągu upalnych dni (tylko rano lub wieczorem)

Nie podlewamy roślin w ciągu upalnych dni (tylko rano lub wieczorem)

WAŻNE: W miesiące letnie staramy się wykonywać czynność rano bądź wieczorem ponieważ w ciągu dnia słońce silnie nagrzewa liście – w kontakcie z wodą można je „przypalić” wówczas liście dostają brązowych plam.

Dobrym sposobem na dostarczenie wilgoci do podłoża jest okresowe spulchnianie gleby oraz jej ściółkowanie przy wykorzystaniu kory sosnowej. Dodatkowo poprawi to efekt wizualny ogrodu.

Poprzedni artykuł

Byliny o dużych liściach

Następny artykuł

Podstawowe zasady pielęgnacji bielunia

1 Komentarz

  1. Wacław

    Witam. Bardzo fajnie jest opisane krótko i rzeczowo, brakuje mi tylko stosowanie nawozów na przełomie lipca i sierpnia dotyczy bylin. A tak to super

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén