Świdośliwa

Świdośliwa  (Amelanchier) to krzew lub niewielkie drzewo. W Polsce największą popularnościa cieszą się świdośliwy: olcholistna (alnifolia) i lamarcka (lamarckii). Najbardziej dostępna jest lamarcka i ewentualnie kanadyjska. Młode liście są miedziane później zielone. Jesienią przebarwiają się na jaskrawo pomarańczowo-czerwonwe. Kwiaty białe o wąskich płatkach zebrane w grona. Kwitnie bardzo obficie, wygląda wtedy jak duży biały obłok.

Owoce kuliste najpierw purpurowo-czerowne, ostatecznie niebieskoczarne pokryte silnym nalotem, soczyste i słodkie. Zawierają do 10% cukrów,  mnóstwo antocjanów (przeciwutleniaczy), związków mineralnych, spożywa się je świeże lub w postaci przetworów, dżemów, konfitur, galaretek, powideł, soków, kompotów, nalewek czy wina. Kiedyś jej suszone owoce używane były jako namiastka rodzinek korynckich. W celach leczniczych stosowano przy awitaminozach a także odwary do płukania gardła przy anginach. Z liści i kory sporządza się odwary używane w schorzeniach przewodu pokarmowego. Napar i nalewka z kwiatów działają wzmacniająco na serce i obniżają ciśnienie tętnicze.

piękne kwiaty świdośliwy

Owoce ukazują się już w czerwcu, kiedy jeszcze na rynku jest niewiele świeżych owoców. Można je jeść na surowo, robić dżemy i oczywiście nalewki. Sok mają bardzo ciemny. Można barwić nim np. kompoty z czereśni dodając do nich nieco świdośliwy. Suszone dodane do ziołowych herbatek   nadają jej ładnego koloru. Sok zapobiega dolegliwością żołądkowym. Owoce świdośliwy są przysmakiem ptaków.

Jest to krzew niewybredny, wytrzymały na mróz (do -40 st C), szybko wchodzi w okres owocowania. (w 3 roku po posadzeniu na pędach ubiegłorocznych i starszych) Kupując krzewy upewnijcie się czy owoce danej świdośliwy są smaczne bo np. świdośliwa jajolistna (Amelanchier ovalis) ma słodkie jadalne owoce ale nie smaczne.