Szałwie należą do rodziny Lamiaceae (Wargowe) Mogą być roślinami jednorocznymi bądź wieloletnimi. Wiele dekoracyjnych gatunków wieloletnich jest mało odporna na mróz. Skoncentrujmy się więc na tych, które uprawiamy w Polce bez problemów jak też na jednorocznych.

Szałwie jednoroczne rozmnażane z siewu:

 1. Szałwia błyszcząca (Salvia splendens) – Kiedyś jeden z najpopularniejszych kwiatów w naszych ogrodach. Obecnie nieco zapomniana. Uprawiana od 1822 roku, pochodzi z Brazylii. Jej szkarłatne kwity zebrane są w długie kłosy o długości 15-20 cm a czasem dłuższe. Kwitnie od maja do mrozów. Po kwitnieniu konieczne jest obcięcie przekwitłych kwiatostanów, aby pobudzić roślinę do tworzenia nowych pączków kwiatowych. W uprawie mamy odmiany o kwiatach białych, fioletowych, czerwonych z białymi kłosami.
 2. Szałwia szkarłatna (Salvia coccinea) – odmiana Lady in Red, wys. 40 cm, kwiatostany rzadsze niż u S. splendens, Kwiaty długie 2 cm ułożone w nibyokółkach i zebrane w długie szerokie kłosy.
Szałwia błyszcząca

Szałwia błyszcząca

Szałwia szkarłatna

Szałwia szkarłatna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szałwie jednoroczne rozmnażane wegetatywnie (przez sadzonki):

 1. Szałwia omączona (Salvia farinacea) wys. do 45 cm, tworzy zwarte mocne kępy, kłosy długie gęste, w zależności od odmiany mogą być niebieskie, niebieskobiałe (Arctic Blue), srebrnoniebieskie (Silver Blue), fioletowe (Violet, Evolution) czy białe (White), fiołkowe (Rhea)

Szałwie bylinowe:

 1. Szałwia omszona (Salvia nemorosa) – osiąga wys. do 80 cm, kwitnie VI-VII, regularne wycinane przekwitłych kwiatostanów znacznie wydłuża ciągłość kwitnienia. Te szałwie powinny być w każdym ogrodzie. Kwitną długo, mają sztywne nie pokładające się pędy. Wyglądają znakomicie z bylinami o kontrastowych barwach kwiatów np. z przywrotnikiem czy wiesiołkami. Są niewybredne i mało wymagające. Istnieje wiele odmian o różnej barwie kwiatów np. Mainacht, wys. 60 cm, kwiaty intensywnie niebieskie, Ostfriesland – kwiaty ciemne fioletowoniebieskie
 2. Szałwia lekarska (Salvia officinalis) Jej ojczyzną są kraje basenu Morza Śródziemnego dlatego powinna być uprawiana na stanowiskach słonecznych i glebie z dużą ilością wapnia (odczyn zasadowy) Zimozielona wys. 30-60 cm, liście szarozieone, skórzaste, kwiaty jasnofioletowe. Od dawna ceniona roślina lecznicza. Ma właściwości ściągające. Sporządza się z nich herbatki lub wywary, napary, które bywają pomocne w leczeniu stanów zapalnych gardła a zwłaszcza dziąseł i jamy ustnej. Świeże liście można też żuć. Mają gorzkawy smak, są aromatyczne. Wykorzystuje się je w kuchni jako dodatek do farszów, potraw mięsnych (zwłaszcza cielęciny i twarożków) Z odmian tej szałwii najbardziej znane są te o ozdobnych liściach. Te odmiany w razie bezśnieżnych zim radzimy okryć włókniną lub najlepiej stroiszem.
  • Puprurescens – liście zamszowe, zielonobordowe
  • Icterina – zielone z ółtym brzegiem
  • Tricolor – ciemnopurpurowozielone z jaśniejszym brzegiem.
 3. Szałwie o aromatycznych liściach (Salvia elegans) – Ostatnio rynek oferuje szałwie o różnym zapachu i smaku liści. Często wykorzystuje się je do słodkich dań i do parzenia aromatycznych herbatek.
  • Scarlet Tangerine – aromat owoców cytrusowych
  • Golden Delicious – aromat cytryny
  • Scarlet Pineapple – aromat ananasowy
  • Melo – pachnie dojrzałym melonem
 4. Salvia buchananii – wys. do 60 cm, kwiaty długości 5 cm czerwone.
 5. Szałwia łąkowa – (Salvia patens) – wys. 60 cm, kwiaty niebieskie długości 2,5 cm, odm. Cambridge Blue kwiaty jasnoniebieskie
 6. Salvia uliginosa – wys. 1,5 m, kwitnie na jesieni, kwiaty niebieskie.
 7. Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea) – to wysoka bylina, właściwie roślina dwuletnia, wys. 100 cm, to mocna roślina o kwiatach jasnoróżowych, bardzo aromatyczna. Wykorzystywana jako zioło przyprawowe, kwitnie VII-VIII
 8. Szałwia okręgowa (Salvia verticillata) – wys 50-70 cm, mocna roślina kwiaty lilowe.
Szałwia omszona

Szałwia omszona

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska

Szałwia łąkowa

Szałwia łąkowa

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomimo że szałwia brzmi swojsko okazuje się, że tworzy różnorodną grupę roślin o różnym pokroju, wyglądzie, kolorze liści i kwiatów. To wspaniała roślina, która doskonale urozmaica ogrodowe nasadzenia. Nie powinno jej zabraknąć w żadnym ogrodzie.