Szkarłatka amerykańska – bylina mało znana

Owoce szkarłatki amerykańskiej

Owoce szkarłatki amerykańskiej

To rzadki gość w naszych ogrodach. W stanie dzikim występuje w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. Polska nazwa pochodzi od czerwonego soku, które zawierają owoce tej rośliny. W ogrodach uprawiana jest od 1786 roku. Osiąga wysokość 100-180 cm.

Korzenie ma zgrubiałe, podobne do buraka. Rozgałęzione łodygi u nasady drewniejące mają silne czerwone zabarwienie. Biało-zielonkawe kwiaty zebrane są w gęste kłosy długości do 15 cm. Pojawiają się w VIII-VIII. Owocem jest jagoda o średnicy 8 mm. Początkowo czerwona, w miarę dojrzewania czarna. Szkarłatny owocowy sok tej rośliny jest trujący.

W niektórych krajach używany jest jako naturalny barwnik. W przemyśle spożywczym do barwienia np. słodyczy czy wina. Trujące są również korzenie i łodygi tej byliny. Jednak nie demonizujmy. Nie jest aż tak szkodliwa a mieszkańcy USA ze smakiem jedzą jej gotowane, marynowane czy smażone młode pędy.

Szkarłatka jest łatwa w uprawie. Udaje się na przeciętnej glebie na stanowisku słonecznym jak też w półcieniu. Jest rośliną długowieczną. Jeśli chcemy wzbogacić nasz ogród o bylinę mało znaną a ciekawą posadźmy szkarłatkę.

Poprzedni artykuł

Miechunka (Physalis) – bylina na suche bukiety

Następny artykuł

Rośliny na stanowiska cieniste lecz suche

6 Komentarzy

  1. wiera

    polecam tę roślinę mam ja w swoim ogrodzie już od 8 lat i co roku wzbudza zainteresowanie moich gości

  2. Roślina prezentuje się bardzo interesująco. Zastanawiam się nad dodaniem jej do ogrodu, jednak z powodu właściwości soku chyba jeszcze poczekam, gdyż mam małą córkę, która ochoczo eksploruje ogród.

  3. marek

    wzasadzie to nic nie powiedzieliscie o szkarlatce amerykanskiej ze jest ladna to fakt ale co mozna jeszcze robic z owocami – slyszalem ze szkarlatka tez sluzy z walka z nowotworami -jak suszyc owoce ile mozna spozywac by sie nie zatuc itd…jezeli wiecie to napiszcie w moim ogrodzie wyrosly cztery potezne szkarlatki wszyscy sie zachwycaja – owoce bardzo smaczne ja z zona jemy dwie sztuki dziennie l;ub gy jestesmy na dzialce sa naprawde smaczne

  4. wojtek

    mam w ogrodzie. sama sie posiała, nie jest aż tak trująca bo nie za dobrze smakuje. próbowałem

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén