Trzykrotka - idealna roślina na zacienione zakątki ogrodów

Najbardziej popularną trzykrotką w naszych ogrodach jest trzykrotka Andersona (Tradescantia andersoniana syn. T. wirginiana). To bylina o wys. 50-80 cm o liściach zielonych aż do jesieni. Kwiaty ukazują się od V do IX. Zamykają się wieczorem i przy bardzo pochmurnej pogodzie. Mogą być barwy białej, niebieskiej, karminowej, różowej, lawendowo-niebieskiej. Najobficiej kwitnie na stanowisku nasłonecznionym, raczej chłodnym i wilgotnym niż ciepłym i suchym. Są długowieczne. Bardzo ciekawą trzykrotką bylinową jest odmiana’ Satin Doll’ – ma liście trawiaste. Od kilku sezonów wchodzą na rynek odmiany o zielono-żółtych a nawet jaskrawo-żółtych liściach np.

 

  1. Angelich Charm – złoty liość, kwiaty białe
  2. Lucky Charm – zielono-żółty liść, kwiat niebieski z żółtymi pręcikami
  3. Regal Charm – liść żółty, kwiaty fioletowe
  4. Sunshine Charm – liść żółty, kwiaty jasnolilowe

Trzykrotka 'Regal Charm' - wspaniała kompozycja fioletowych kwiatów i złotych liści

Trzykrotki zdobiące nasze mieszkania z powodzeniem można prze cały sezon uprawiać na zewnątrz. Są to trwałe rośliny wiszące lub płożące o długich mięsistych pędach z wyraźnymi węzłami. Rosną ok. 30-40 cm rocznie. Kwiaty trzykrotek domowych są trójpłatkowe i mało efektowne. Główną ozdobą są ładnie wybarwione mięsiste liście. Mogą być czysto zielone pasiaste lub kolorowe (np. odmiana Blushing Bride). Silnie krzewiące się pędy trzykrotek szybko zaczynają się płożyć i przewieszać. Doskonale wyglądają w wiszących pojemnikach. Lubią jasne miejsca lecz nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia gdyż silne słońce może je przypalać. Podobnego stanowiska te trzykrotki wymagają w ogrodzie. Sprzyja im duża wilgotność powietrza. Gdy jest za suche liście podsychają i zwijają się do wewnątrz. Ponieważ rośliny bardzo dobrze się korzenią, rosną i krzewią warto sobie wyhodować wiosna dodatkowe egzemplarze. My sadzimy je w okolicy oczka wodnego w towarzystwie żurawek, niskich funkii, liriope czy bodziszków. Efekt będzie zaskakujący. W tym roku na próbę okryjemy je grubą warstwą stroisza. Zobaczymy czy przeżyje zimę.

Bardzo podobną do trzykrotki jest setkreazea purpurowa (Setkreasea purpurea). Główną ozdobą tej rośliny jest puropurowo-fioletowe zabarwienie długich 12-15 cm lekko owłosionych liści. Pędy rosną początkowo pionowo następnie zaczynają się płożyć. Sprawia to, że roślina doskonale wygląda w wiszących pojemnikach. Kwiaty są nieduże, ale ładne niebieskofioletowe. Z powodu niesamowitego koloru liści setkreazea prześlicznie wygląda w zestawieniu z roślinami o kontrastowej barwie np. jasnymi żurawkami, brunerami, hakonechloą czy innymi trawami.