Wielosił błękitny 'Album'

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum) jest byliną rodzimą rośnie na mokrych łąkach. Osiąga wysokość do 70 cm, ma niezwykłe ciemnozielone pierzaste ozdobne liście. Kwiaty niebieskie z żółtymi pylnikami zebrane są w wierzchołkowe wiechy, kwitnie VI – VII. Lubi stanowiska wilgotne i gleby z małą ilością wapnia. Odmiana ‚Album’ ma kwiaty białe. Wielosiłem niższym od P. caerulum jest wielosił rozesłany (P. reptans) – tylko do 30 cm wysokości.  Z tego powodu może być sadzony w ogrodach skalnych (stanowisko wilgotne). Odmiana ‚Blue Pearl’ odznacza się wyjątkowo czystą barwą kwiatów.

W ostatnich latach ukazują się piękne odmiany o barwnych liściach np. u odmiany ‚Snow and Saphires‚ oraz ‚Stairway to Heavenliście są soczystozielone z uroczym kremowym obrzeżeniem. Z kolei odmiana ‚Purple Rain Strain‚ odznacza się wspaniałymi czekoladowymi liśćmi.  Wielosił ma kwiaty miododajne, dla osób interesujących się ziołolecznictwem i medycyną ludową nadmieniamy, że jego korzenie i kłącza zawierają związki działające wykrztuśnie i uspokajająco. Jeśli męczy nas uporczywy kaszel można zrobić napar z korzeni. Bywa pomocny w bezsenności, depresji, padaczce, a także w zaburzeniach przewodu pokarmowego.

Wielosił 'Purple Rain Strain'

Wielosiły na rabacie poprzez swój pokrój, kształt i kolor liści stanowią mocny akcent w nasadzeniach. Znakomicie czują się w sąsiedztwie: funkii, miodunek, epimedium, tawułek, bergenii, brunner, bodziszków, liliowców, rodgersji. To bylina z przyszłością. Poważne hodowlane firmy wprowadzają sukcesywnie nowe zaskakujące odmiany.