Odmiana 'Hakuro-Nishiki' to jedna z najładniejszych wierzb

Wierzby to rośliny o szerokim spektrum dekoracyjności. Mają różny pokrój np. kulisty, stożkowaty czy płaczący. Ich pędy mogą być różnie wybarwione, poskręcane lub spłaszczone. Dekoracyjne są też liście – srebrzysto-owłosione lub kolorowe (odm. 'Hakuro -Nishiki’ – liście biało-rózowo-zielone) Niektóre wierzby mają bardzo ładne puszyste kwiaty tzw. bazie. Pojawiają się one szczególnie obficie szczególnie na wierzbie Iwie (Salix caprea) Wszystkie wierzby są roślinami dwupiennymi tzn. kwiaty męskie i żeńskie tworzą se na różnych egzemplarzach. Bardziej dekoracyjne są kwiaty męskie. Iwa zakwita najwcześniej z polskich wierzb.

Kwiaty pojawiają się w marcu lub kwietniu w okolicach Wielkanocy. Są zwiastunem wiosny. Z pędów z kotkami robi się palmy święcone w niedzielę palmową. Kwiaty są miododajne i dlatego chętnie odwiedzane przez pszczoły, motyle i inne owady. W ogrodach chętnie sadzone są pienne miniaturowe formy iwy. Najbardziej popularna jest odmiana pendula. Jej pędy zwisają aż do ziemi. Odmiana Salix caprea 'Curly Locks’ ma formę zwizającą o dekoracyjnie pogiętych gałęziach.

Gałązki wierzby to tradycyjna ozdoba wielkanocnego stołu

Bazie ukazują się na długo przed rozwojem liści. Z myślą o Wielkanocy można takie drzewko podpędzić. Jeśli Wielkanoc wypadnie wcześniej donicę z wierzbą, która zimowała np. w chłodnym nieogrzewanym garażu czy budynku gospodarczym należy umieścić w ciepłym widnym pomieszczeniu regularnie podlewając. Na 8-10 dni przed świętami można na wierzch doniczki dosypać świeżej ziemi zmieszanej obficie z nasionami owsa lub rzeżuchy. Jeżeli całość wstawimy do dekoracyjnej donicy np. osłonki z motywem świątecznym osiągniemy dodatkowy efekt. Owies można ozdobić puchatymi sztucznymi kurczakami, zajączkami, a na pędach powiesić wielkanocne pisanki. Trzeba tylko pamiętać o zaopatrzeniu się w takie drzewko jesienią gdyż większość centr ogrodniczych jest wczesną wiosną zamknięta. Zwykle formy pienne szczepi się na wysokości 80-150 cm, ale można też spotkać szczepione na wys. 50 cm (wtedy mogą być ozdobą np. stolików). Po świętach usuwamy owies czy rzeżuchę wynosimy roślinę do chłodniejszego pomieszczenia i hartujemy. Później albo wysadzamy je do ogrodu lub zostawiamy w donicy (ew. przesadzamy do większej). W ten sposób będziemy mieć własne drzewko z baziami na prawie każdą Wielkanoc (jeśli wypada późno wierzba może już przekwitnąć)