Śnieg jest świetnym naturalnym okryciem roślin

Śnieg jest świetnym naturalnym okryciem roślin

Późną jesienią, gdy odczuwamy już powiem arktycznego powietrza, symbolizujący zbliżanie się pierwszych zimowych chłodów, należy pomyśleć o zabezpieczeniu niektórych roślin ogrodowych przed gwałtownymi spadkami temperatur oraz zbliżającym się zimowymi miesiącami.

Najwygodniejszym sposobem staje się przeniesienie wybranych bylin do pomieszczenia (np. garażu), dotyczy to jednak tylko tych pozycji w naszym ogrodzie, które uprawiane są w pojemnikach. Zdecydowanie częściej mamy jednak do czynienia z sytuacją kiedy to rośliny wysadzone są do gruntu zatem takie rozwiązanie nie jest możliwe. W konsekwencji nasze okazy narażone są na silne, wysuszające wiatry (wiatr powoduje intensywne parowanie wody z liści i igieł.), gwałtowne opady śniegu czy zbyt wilgotne podłoże


Istnieją jednak sprawdzone i niezawodne sposoby, które sprawią, że skutecznie ochronimy nasze rośliny przez zimnem, tak aby wiosną ponownie budziły się do życia i zdobyły ogród przez cały sezon

Warto zaznaczy iż tylko część roślin wymaga szczególnej troski związanej z przetrwaniem sezonu zimowego. Przede wszystkim dotyczy to pozycji, które nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej (np. gunnera) lub są młodymi okazami, które nie wykształciły jeszcze rozbudowanego systemu korzeniowego.

Wiele krzewów i bylin doskonale zimuje w polskim klimacie – bez specjalnej troski w okresie zimowym (np. większość odmian żywotników, jałowców czy ciemierników)|


JAK SKUTECZNIE OCHRONIĆ ROŚLINY PRZED MROZEM?

Rośliny wymagają wyjątkowego traktowania, różnią się budową oraz odpornością na warunki zewnętrzne. Gatunki delikatne, wrażliwe na zmiany pogody wymagają szczególnej ochrony przed niskimi temperaturami. Zabezpieczenia przez zimnem wymagają nie tylko ich część naziemna, ale także gleba, w której rosną. To ona stanowi miejsce szczególnie ważne i gdyż to z głównie z niej rośliny czerpią składniki pokarmowe niezbędne do funkcjonowania. Do najprostszych metod ochrony należą:

  1. materiały izolacyjne naturalne
  2. gotowe materiały izolacyjne

Ad 1) Podstawą ochrony przed zimnem jest zabezpieczenie ziemi, którą należy wyściółkować to znaczy pokryć liśćmi, korą, słomą, trocinami czy torfem. Ten sprawdzony sposób pozwoli na zachowanie w glebie wilgoci, a także zabezpieczy ją przed silnym zamarznięciem. Naziemne części roślin można w bardzo prosty sposób przygotować do zimy, stosując osłonę z gałęzi świerkowych czy jodłowych, to tzw. stroisz. W uprawach amatorskich polecane są takie naturalne sposoby zabezpieczenia roślin przed zimą. Może je wykonać nawet początkujący miłośników ogrodów.

Ad 2) W sklepach ogrodniczych dostępna jest cała grupa materiałów izolacyjnych, służących do ochrony roślin przed mrozem i zimnem. Są to sposoby polecane zwłaszcza w większych ogrodach. Do najistotniejszych można zaliczyć:

  • agrowłókninę

Jest to materiał, który zyskał już rzeszę zadowolonych miłośników roślin z uwagi na jego powszechną dostępność (można ją kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym) oraz inne zalety do których można zaliczyć małą wagę, przepuszczalność wilgoci, światła i powietrza. Należy jednak pamiętać, aby była skuteczna trzeba ją założyc we właściwy sposób tzn. owijamy roślinę w miarę swobodnie, od dołu umocować z góry do dołu sznurkiem, na koniec przysypać ziemią brzegi osłony. Dodatkową zaletą agrowłókniny jest jej uniwersalność, można nią osłaniać też donice, a także wytrzymałość – wytrzymuje nawet kilka sezonów

  • kapturki ochronne na zimę (narzutki okryciowe typu krasnal)

Świetnym rozwiązaniem stał się pomysł stworzenia gotowego kaptura z agrowłókniny, która pozwala przykryć roślinę i zwalnia z obowiązku zawijania materiału wokół rośliny oraz sprawdzania czy wiatr nie dokonał uszkodzeń w zwartej konstrukcji. Taki pomysł to propozycja ciesząca się szczególnym uznaniem właścicieli roślin w doniczkach.

Podsumowując zarówno agrowłóknina jak i narzutki pokryciowe chronią rośliny przed:

– mroźnymi i silnymi wiatrami
– niskimi temperaturami
– zbyt szybką utratą wody z podłoża
– gryzoniami i ptakami
– szkodliwymi owadami

  • elastyczna siatka (mata bambusowa)

Mata bambusowa idealnie chroni przez podmuchami wiatru, zamocowana jest na dwóch równoległych palikach. Taka budowa pozwala na dogodne ustawienie konstrukcji w zależności od strony największych i najgroźniejszych podmuchów wiatru.


NA JAKIE ROŚLINY NALEŻY ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ ?

  • róże

Róża 'Gloria Dei'

Róża 'Gloria Dei'

Róże, które stanowią najpiękniejszą ozdobę każdego ogrodu, zabezpieczamy przez mrozem w szczególny sposób, należy obsypać nasady pędów kopczykami, usypanymi z ziemi. (do wysokości 25-30 cm) Ten prosty, a niezwykle skuteczny sposób nazywa się kopczykowaniem. Podczas szczególnie mroźnych dni czy regionach narażonych na mrozy można kopczyki przykryć słomą, która będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie. Następnie słomę przykrywa się szczelnie płótnem czy jutą, daje to gwarancję, że pielęgnowane z takim zaangażowaniem róże nie zmarzną w czasie zimy.

  • niektóre byliny (np. akant, trytoma, inkarwilla)

Gdy rośliny stracą część naziemną i nadejdą kilkustopniowe mrozy wówczas nakrywamy około 30 cm warstwę liści, słomy lub torfu. Dzięki tym zabiegom ziemia zamarza płycej i później.

  • Wrażliwe gatunki krzewów (np. budleje, babule, derenie, kamelie, janowce, hortensje ogrodowe, żarnowce, żylistki)

W przypadku krzewów najistotniejszą czynnością jest zabezpieczenie podstawy rośliny – to tam usytuowane są korzenie oraz dolna część pędów, które są centrum życiowym rośliny. Najczęstszym sposobem zabezpieczenia jest kopczykowanie, w tym celu należy usypać kopczyki wykorzystując do tego ziemię lub korę. Górną część roślin okrywamy gałązkami świerkowymi (w przypadku niższych roślin) lub tworzymy chochoł – pędy okrywamy wokoło agrowłókniną lub słomą a następnie obwiązujemy całość sznurkiem.

PORADA: Nie zalecamy wykorzystywania w tym celu folii. Musi być to materiał przewiewny w innym wypadku przy użyciu grubej warstwy folii rośliny mogą gnić i zaparzać się!

Sposobem na zminimalizowanie strat wśród ogrodowych okazów jest wybieranie dla nich stanowisk osłoniętych i zacisznych np. ściana domu czy garażu, murki, pergole czy okolice altanek. Naturalne zabezpieczenie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi z pewnością pozytywnie wpłyną na kondycję roślin. Kolejnym sposobem jest sadzenie roślin w otoczeniu dorosłych egzemplarzy które również stanowią rodzaj osłony – doskonałym przykładem jest tutaj żywopłot!


KIEDY PRZYKRYWAĆ ROŚLINY WARSTWĄ OCHRONNĄ ?

Najlepszym momentem, który staje się sygnałem do rozpoczęcia przygotowania do zimy jest temperatura 0°C. Nie można jednak za wcześnie ochraniać roślin przez mrozem i wiatrem, ponieważ może doprowadzić to do opóźnienia w przejściu roślin na spoczynek. Chroni się rośliny po wystąpieniu pierwszych przymrozków. Wtedy zakłada się pierwszą warstwę ochrony. Gdy wystąpią poważne mrozy w trosce o bezpieczeństwo roślin należy założyć kolejną warstwę. Dbanie o rośliny przypomina opiekę nad dzieckiem, które wymaga ciągłej troski i uwagi. Gdy nadejdzie odwilż należy zatroszczyć się o usunięcie warstwy, aby nasi podopieczni nie przegrzali się. Kolejna fala mrozy wymaga od nas ponownego okrycia rośliny warstwą ochronną.