Jeżówki już dostępne! Kupuj duże i dorodne sadzonki z dostawą do domu. Wybieraj spośród wielu odmian. Zobacz aktualną ofertę. 
Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Bergenie

Wyświetlono: 1 – 14 z 14 wyników

Ozdobne odmiany bergenii sercolistnej

Bergenia sercolistna to zimozielona bylina ogrodowa która, z uwagi na znaczną liczbę nowych odmian zyskuje na popularności wśród pasjonatów ogrodnictwa. Jest to roślina osiągająca wysokość od 30 do 50 cm. Jej liście są skórzaste i wyraźnie mięsiste. W zależności od odmiany, mogą one mieć kolor od zielonego do czerwono-brązowego, a nawet fioletowego. Roślina ta kwitnie wczesną wiosną, zwykle od kwietnia do maja, w kolorze różowym, czerwonym lub białym, a kwiaty tworzą duże, gęste baldachy na szczycie łodyg.

Jak uprawiać bergenię sercolistną?

Bergenia sercolistna to roślina, która najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych lub cienistych. W miejscach o większym nasłonecznieniu wymaga częstszego podlewania. Preferuje gleby wilgotne, przepuszczalne i żyzne. Należy jednak unikać stanowisk podmokłych, gdyż słabo toleruje okresowe zalewanie wodą (w szczególności zimą). Jest to roślina w pełni mrozoodporna, bardzo dobrze znosi polskie zimy i nie wymaga okrywania.

Bergenia sercolistna – pielęgnacja

Nie jest to roślina wymagająca, jednakże trzeba pamiętać o jej przycinaniu. Wczesną wiosną należy usunąć pędy, które mają uszkodzenia pomrozowe. Jeśli w trakcie sezonu bergenia rozrośnie się zbyt bujnie można pozbyć się liści, które straciły swój dekoracyjny wygląd. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów pobudzi ją do bardziej obfitego kwitnienia. Dla poprawy wyglądu sadzonki bergenii można nawozić w okresie wegetacji, czyli od wiosny do jesieni, preparatami zawierającymi przede wszystkim potas, fosfor i azot.

Gdzie sadzić bergenię sercolistną?

Dobrze czuje się sadzona na zacienionych rabatach, pod koronami drzew i krzewów jak również w nasadzeniach na skalniakach oraz nad brzegiem oczka wodnego. Ciekawie prezentuje się w towarzystwie innych roślin ozdobnych – także w zestawieniach wielobarwnych. Może być dekoracją w wazonie jako kwiat cięty.