Jeżówki już dostępne! Kupuj duże i dorodne sadzonki z dostawą do domu. Wybieraj spośród wielu odmian. Zobacz aktualną ofertę. 
Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Funkie

Wyświetlono: 1 – 18 z 71 wyników

Funkie – ciekawe odmiany, pielęgnacja i uprawa

Głównym problemem wielu pasjonatów roślinności jest zagospodarowanie stanowisk pod koronami drzew. Nie wszystkie rośliny będą w stanie poradzić sobie w takich warunkach, dlatego planując założenie rabaty w cieniu, należy skrupulatnie dobrać rośliny, zwracając uwagę na ich preferencje. Do takich, które najlepiej radzą sobie w tak trudnych warunkach, należą funkie, inaczej nazywane hostami. Ta druga nazwa wywodzi się od nazwiska żyjącego na przełomie XVIII i XIX w. wybitnego botanika Nicolausa Hosta – i została tak nazwana na jego cześć.

Jak uprawiać funkie w ogrodzie?

Funkie to byliny, które potrzebują gleby o odczynie lekko kwaśnym. Preferują stanowiska zacienione i wilgotne. To właśnie w takich miejscach funkie stają się prawdziwą ozdobą ogrodu. Ich uprawa nie jest skomplikowana, a sadzonki nie wymagają dużego zaangażowania i specjalnych warunków. Najważniejsze jest to, by sadzić je w glebach przemieszanych z naturalnym kompostownikiem. Podłoże, w którym będą rosły funkie, powinno być żyzne, przepuszczalne i o lekko kwaśnym odczynie. Gdy już rosną w swoim miejscu docelowym, powinno się je systematycznie podlewać, a w okresie wiosenno-letnim dodatkowo zasilać je odpowiednimi nawozami, które pobudzą wzrost liści i kwitnienie. O zacienienie miejsca, w którym zostaną posadzone te byliny ogrodowe, warto zadbać szczególnie w przypadku odmian o niebieskawych liściach – te reagują na nasłonecznienie gorzej od pozostałych. Sadząc funkie w półcieniu, warto zadbać o ściółkowanie tych roślin, co zahamuje wzrost chwastów, a także przyczyni się do utrzymania wilgotności podłoża. Jeśli jednak w Twoim ogrodzie dominują miejsca słoneczne, nie musisz rezygnować z host – znajdziesz również takie odmiany, które poradzą sobie w trudniejszych warunkach, jednak w ich przypadku należy pamiętać o częstszym podlewaniu.

Funkie to rośliny tworzące kopulaste kępy. Mogą osiągać różną wielkość – od 30 cm do nawet 100 cm wysokości w zależności od odmiany. Wiele osób ceni je przede wszystkim ze względu na ich ozdobne liście, które przybierają różne odcienie i kształty, jednak piękne kwiaty tej byliny również zasługują na uwagę. Skupiają się one w gronach złożonych z fioletowych, różowych lub białych dzwonków. Kwiaty wyglądają podobnie bez względu na odmianę, jednak to, czy będą one bezwonne, czy też będą miały zapach, jest już od tego zależne. W okresie kwitnienia rośliny przyciągają owady zapylające.

Hosty – rośliny wieloletnie czy jednoroczne?

Hosty to sadzonki kwiatów wieloletnich, które charakteryzują się bujnym wzrostem w okresie wiosenno-letnim. Jesienią funkiom zasychają liście i roślina zamiera, a odradza się na wiosnę. Niektóre odmiany zachowują jednak piękny wygląd również przez część zimy. Liście powinniśmy usunąć dopiero wtedy, kiedy widać, że są one obumarłe.

Byliny wieloletnie, jakimi są funkie, to mrozoodporne rośliny, które bardzo łatwo się rozmnaża. Nowe sadzonki można uzyskać przez podział karpy. Najlepszym terminem na rozmnażanie jest kwiecień lub wczesna jesień, gdy funkie zakończą kwitnienie, a najgorszym terminem na ten zabieg jest późna jesień.

Jeśli w swoim ogrodzie masz cienistą rabatę, na której żadne inne rośliny nie chcą rosnąć, to funkie znakomicie się na niej zaadaptują. Sprawdź różne odmiany funkii, które znajdują się w naszym sklepie – na pewno znajdziesz wśród nich takie, które Cię zachwycą! Jak wspominaliśmy, nie jest to roślina trudna w uprawie, a to tylko dodatkowa zaleta.

Funkie – najlepsze sadzonki

Liście o różnych kształtach i barwach to coś, czym wyróżniają się funkieSadzonki oferowane w naszym sklepie są wysokiej jakości, zatem masz pewność, że zakupiona u nas roślina będzie pięknie wyglądać w Twoim ogrodzie, jeśli tylko zapewnisz jej odpowiednie warunki i pielęgnację. Z tą rośliną można stworzyć wiele unikalnych kompozycji, które urozmaicą wygląd Twoich rabat. Zatem jeśli chcesz zaopatrzyć się w funkiesklep Florini jest idealnym miejscem. Dzięki oferowanej przez nas sprzedaży wysyłkowej możesz w zaciszu domowym wybrać odmiany hosty, które podobają Ci się najbardziej, a następnie zamówić je na swój adres.

Zachęcamy do zapoznania się z całym naszym asortymentem – być może od razu zdecydujesz się na inne rośliny, które razem z funkiami stworzą piękne kompozycje – najlepiej łączą się one m.in. z paprociami, konwaliami czy zawilcami. Te rośliny również znajdziesz na Florini.pl!

Byliny – sklep internetowy. Oryginalne odmiany funkii

Nasz sklep internetowy to miejsce, w którym znajdziesz sadzonki funkii w wielu ciekawych i oryginalnych odmianach. Jeśli zamierzasz ożywić swój ogród, to skorzystaj z naszej oferty! Obecnie dostępne są następujące odmiany:

Powyższe propozycje to tylko kilka opcji z wielu oferowanych przez nas odmian, z którymi stworzysz oryginalne rabaty wokół pni drzew, a także w innych zacienionych miejscach. Zapoznaj się z naszą ofertą i postaw na wyjątkowo wygodne rozwiązanie, jakim jest składanie zamówienia online oraz sprzedaż wysyłkowa. Postaw na zdrowe i piękne sadzonki bylin wieloletnich!