Supertunia Vista ponownie dostępna! Kupuj duże i dorodne sadzonki z dostawą do domu. Wybieraj spośród 6 odmian. Zobacz aktualną ofertę
Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Szałwie

Wyświetlono: 1 – 18 z 21 wyników

Szałwia omszona — uprawa i pielęgnacja

Szałwia i jej sadzonki to znana i ceniona roślina wieloletnia, która posiada wiele odmian. W Polsce naturalnie występuje w południowej części kraju. To bylina, która dorasta do 40 cm wysokości i obficie kwitnie w sezonie letnim, najczęściej ma kolor fioletowy. Jej nazwa związana jest z bardzo szorstkimi liśćmi. Szałwia omszona to bylina idealna na rabaty ogrodowe, do ogródków ziołowych, jako roślina ozdobna do skrzyń i donic balkonowych.

Jak uprawiać szałwię w ogrodzie?

Jako roślina mrozoodporna szałwia omszona, jej sadzonki mogą być zasadzane bezpośrednio w gruncie. Ta wieloletnia bylina powinna rosnąć na słonecznym i ciepłym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Szałwia ogrodowa najlepiej czuje się, gdy sadzona jest w przepuszczalnej glebie o lekkiej wilgotności. Mimo to szałwia omszona jest bardzo wytrzymała, ponieważ doskonale poradzi sobie w przypadku okresowej suszy. W przypadku przedłużających się upałów nie należy doprowadzać do nadmiernego przesuszenia gleby – zaleca się regularne jej nawadnianie. Młode sadzonki w miejscach docelowych sadzimy wiosną lub jesienią.

Pielęgnacja szałwii - jak odmłodzić roślinę?

Choć szałwia omszona należy do roślin, które przez lata zachowują idealny pokrój, to jednak w wyniku upływającego czasu konieczne jest odmłodzenie sadzonek. Taki zabieg wykonujemy wczesną wiosną lub późnym latem po zakończonym kwitnieniu. Polega on na rozdzieleniu dużej kępy na mniejsze sadzonki. Kolejnym sposobem na rozmnożenie szałwii omszonej, jest pobranie flanc pędowych z piętką – można to zrobić w okolicach czerwca. Bardzo często po okresie kwitnienia okazuje się, że w okolicy sadzonki matecznej pojawiły się samosiejki. Choć z nasion również można rozmnożyć szałwię omszoną, to należy pamiętać, że samosiejki mogą nie zachować cech, które posiada sadzonka mateczna

Szałwia omszona - odmiany, które warto sadzić w ogrodzie

Szałwia to wdzięczna roślina, która doskonale znosi różne warunki pogodowe. Jej piękne kłosowate kwiaty, będą stanowić wspaniałą ozdobę rabat w każdym ogrodzie. Dlatego warto poznać odmiany, które są najbardziej reprezentatywne, a należą do nich:

Jeśli szukasz zdrowych i okazałych sadzonek roślin, to nasza szkółka oferuje ich sprzedaż. Będą się dobrze prezentować na rabatach ogrodowych, a także jako ozdoba balkonów i tarasów. Sprawdź dostępne odmiany szałwii omszonej i innych roślin ogrodowych.