Supertunia Vista ponownie dostępna! Kupuj duże i dorodne sadzonki z dostawą do domu. Wybieraj spośród 6 odmian. Zobacz aktualną ofertę
Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Tawułki

Wyświetlono: 1 – 18 z 20 wyników

Tawułka – sadzonki dekoracyjnych odmian

Szukasz czegoś oryginalnego do swojego ogrodu? Oto tawułka (łac. Astilbe), za pomocą której odmienisz wygląd każdej rabaty!

To roślina, która kwitnąc, jest gęsto „oblepiona” puszystymi kwiatostanami. Najefektowniej wygląda, jeśli rośnie w większych skupiskach. Jej luźne kłosy tworzą wtedy kolorowe kępy. Tawułka jest przy tym łatwa w uprawie. Wystarczy jej żyzna, lekko kwaśna gleba, cieniste lub półcieniste stanowisko oraz obfite podlewanie. Tawułki mogą rosnąć przy murkach, na skalniakach oraz w pobliżu oczek wodnych, fontann i kaskad. Dobrze wyglądają, jeśli są posadzone w pobliżu rodgersji, żurawek czy funkii.

Poznaj naszą ofertę tych roślin i wybierz odmianę, która najlepiej pasuje do aranżacji Twojego ogrodu. Skuś się na metamorfozę rabaty kwiatowej i już teraz zamów kolorowe tawułki!

Tawułka Arendsa – do sadzenia w gruncie i w donicach

Tawułka Arendsa (łac. Astilbe Arendsa) to bylina obficie kwitnąca latem. W zależności od rodzaju pojawiają się na niej wtedy białe, różowe, fioletowe, czerwone lub bordowe kwiaty. Są to małe, drobne koszyczki kwiatowe zebrane w luźne, ale jednocześnie okazałe kwiatostany. Wyrastają one na tle zielonych, charakterystycznych liści. Mają one potrójnie pierzaste blaszki liściowe. Tawułka Arendsa to wysoka, przyciągająca wzrok roślina – osiąga zwykle kilkadziesiąt centymetrów wysokości.

Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa i z przyjemnością tworzysz rabaty kwiatowe, to właśnie u nas znajdziesz różne odmiany kwiatów, które staną się perełkami Twojego ogrodu. W naszej ofercie znajduje się:

  • tawułka Arendsa 'Amerika'dorastająca do ok. 60 cm. Kiedy kwitnie (w okresie od czerwca do sierpnia), pojawiają się na niej różowe kwiatostany;
  • tawułka Arendsa 'Elizabeth Bloom'zakwitająca w lipcu. Ozdabiają ją jasnoróżowe, kłosowate kwiatostany. To roślina dorastająca do ok. 60 cm;
  • tawułka Arendsa 'Fanal' mająca purpurowe, ciemnoczerwone kwiaty, które pojawiają się na niej do czerwca do sierpnia;
  • tawułka Arendsa 'Mainz', której liście są jasnozielone, a kwiatostany mają odcień lila-róż;
  • tawułka Arendsa 'Sister Theresa' mająca ciemnozielone liście będące idealnym tłem dla jasnych, łosiowych i puszystych kwiatostanów;
  • tawułka Arendsa 'Weisse Gloria', która jest mrozoodporna, ma kremowo-białe kwiatostany i błyszczące zielone liście;
  • tawułka Arendsa 'Vesuvius', której kwiatowe kłosy przypominają lawę wydostającą się z wulkanu. Tworzą je intensywnie różowe drobne kwiatki. Pojawiają się one w czerwcu i utrzymują się na pędach aż do sierpnia.

Tawułka chińska – bylina, która rozświetli Twój ogród

Tawułka chińska (łac. Astilbe chinensis) najlepiej rośnie w cieniu i półcieniu, ale kolory jej kwiatów rozjaśniają najciemniejsze zakątki ogrodu. Sprawdzi się jako roślina okrywowa, na rabatach oraz do tworzenia obwódek ścieżek i chodników. Można ją posadzić w cieniu drzew, przy oczkach wodnych i w grupach bylinowych. Ma umiarkowaną mrozoodporność – to odmiana pochodząca z cieplejszego Dalekiego Wschodu.

W naszej ofercie znajduje się tawułka chińska 'Vision in Red'. Tworzy ona efektowne kępy, które składają się z zielonych podłużnych liści oraz z okazałych kłosowatych czerwonych kwiatostanów. Dorasta do ok. 60 cm wysokości, a swoim wyglądem cieszy oko zwłaszcza wtedy, gdy kwitnie, czyli w okresie od czerwca do sierpnia.

Posadź ją w swoim ogrodzie, a będzie nietuzinkowym uzupełnieniem rabaty kwiatowej lub skalniaka. Zetnij ją, stwórz z niej kompozycję do wazonu lub ususz – wtedy tawułka chińska będzie mogła zdobić bukiet suszonych kwiatów.

Perełka do Twojego ogrodu – oto majestatyczna tawułka japońska

Roślina ta (tak jak tawułka chińska) pochodzi z Dalekiego Wschodu. Dobrze rośnie w wilgotnych i bogatych w próchnicę glebach. Aby mogła się rozwijać i rodzić efektowne kwiatostany, potrzebuje stanowiska cienistego lub półcienistego. Będzie dobrze się czuć w pobliżu kaskady wodnej i oczka ogrodowego. Tawułka japońska (łac. Astilbe japonica) prezentuje się najpiękniej, jeżeli jest posadzona większym skupisku roślin. Można ją uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach.

W naszej ofercie znajduje się:

  • tawułka japońska 'Koblenz' – dorasta ona do 60 cm, a oprócz tego rozrasta się na boki i tworzy większe kępy. Jej liście są błyszczące, natomiast jej kwiaty mają głęboki karminowy odcień;
  • tawułka japońska 'Europa' – może mieć aż 70 cm wysokości. W okresie od czerwca do sierpnia porastają ją okazałe pasteloworóżowe, łososiowe kwiatostany. Jej liście są cienkie, delikatne i pierzaste;
  • tawułka japońska 'Montgomery' – to odmiana, która zwraca uwagę ciemnoczerwonymi, wręcz wiśniowymi kłosowatymi kwiatostanami. Może osiągnąć do 70 cm wysokości.

Tawułki pojedynczolistne – wykorzystaj je do aranżacji romantycznego ogrodu

Odmiana ta ma nieregularny pokrój, ale jest doskonała, by wydobyć z ogrodów ich naturalny urok. Sprawdza się jako dekoracja przy murku i skalniaku. Pasuje też do „dzikich” ogrodów z oczkami i kaskadami wodnymi oraz z fontannami.

Oferowana przez nas tawułka pojedynczolistna 'White Sensation' ma luźne, kłosowate kwiatostany składające się z drobnych białych kwiatków. Sprawdzi się przy ogrodowej ścieżce, na rabacie i jako roślina uprawiana w donicy. Zamówisz u nas również tawułkę pojedynczolistną 'Moulin Rouge' z purpurowymi kwiatami. Tłem dla jej kwiatostanów są karbowane, mocno postrzępione liście.

Uważasz, że Twój ogród potrzebuje nutki dzikości? Chcesz stworzyć w nim efektowny skalniak lub fantazyjną rabatę? Pomogą Ci w tym nasze tawułki – Arendsa, chińska, japońska lub pojedynczolistna. Wybierz je, by zaczarować swój ogród!