Supertunia Vista ponownie dostępna! Kupuj duże i dorodne sadzonki z dostawą do domu. Wybieraj spośród 6 odmian. Zobacz aktualną ofertę
Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Żurawki

Wyświetlono: 1 – 18 z 68 wyników

Sadzonki żurawek – efektowne rośliny ogrodowe

Łatwa uprawa i niesamowity efekt wizualny w ogrodzie zapewni żurawka – bylina o ozdobnych liściach. W zależności od odmiany rośliny te różnią się kolorem kwiatów, fakturą liści, wielkością, kształtem, a także innymi właściwościami. Doskonale nadają się one zarówno na przydomowe skalniaki, murki kwiatowe, jak i rabaty, ale nie tylko. Sadzonki żurawek mogą być sadzone również pod drzewami i krzewami. Mnogość odmian i gatunków pozwala na stworzenie pięknych kompozycji w dowolnym miejscu. Wiele z nich zmienia kolor wielokrotnie w ciągu roku! Żurawki nie są roślinami trudnymi w uprawie. Należy jednak pamiętać, że potrzebują żyznej, stosunkowo wilgotnej i przepuszczalnej gleby, a także niezbyt nasłonecznionego miejsca. Zobacz jakich pięknych i dorodnych sadzonek żurawek możesz się spodziewać. Na poniżej zamieszczonym filmiku prezentujemy przykładowe oferowane sadzonki.

Pielęgnacja, wymagania i uprawa żurawki

Żurawki rosną w miejscach słonecznych, ale najlepiej czują się w półcieniu z dużą ilością rozproszonego światła. Niektóre odmiany dobrze radzą sobie nawet w cieniu – szczególnie rośliny o jasnych liściach, takie jak żurawka Lime Marmalade. Ciemniejsze odmiany są nieco mniej wymagające – rosną dobrze zarówno w cieniu, jak i stanowiskach słonecznych. Dobrym przykładem jest tu żurawka Milan o bordowo-srebrnych liściach. Roślinie wystarczy żyzna i mocno zdrenowana gleba. Nie będzie ona rosła w bardzo suchej ziemi. Z drugiej strony mocno gliniaste podłoże należy rozluźnić. Posadzenie rośliny w podłożu podmokłym spowoduje różnego rodzaju choroby grzybowe. Zalecamy także ściółkować glebę – ograniczy to wyparowywanie wody z podłoża. Sadzonki żurawek sadzi się przez cały sezon tj. od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Są to rośliny całoroczne, kwitną od maja do sierpnia. Żurawka dobrze zimuje, jednak jeśli jest młoda lub posadzona w chłodniejszych rejonach Polski to radzimy ją osłonić przed mrozami. Jeżeli liście rośliny zaczynają usychać, to warto rozważyć przesadzenie jej w inne miejsce.

Zalety uprawy żurawki w ogrodzie

Największą zaletą żurawki jest jej niebanalny wygląd. Piękne kolorowe liście wyróżniają się na tle innych roślin ogrodowych. Odmiany takie jak żurawka Electra wspaniale kontrastują ze smukłymi nasadzeniami, podczas gdy ciemne odmiany pięknie prezentują się nawet samodzielnie. Coraz częściej roślina ta widywana jest również w kwiaciarniach — jej liście wyglądają bardzo dekoracyjnie, nawet jeśli roślina nie kwitnie. Dodatkowo, dzięki dużej liczbie różnych odmian i gatunków żurawek każdy ogrodnik znajdzie odpowiedni kolor liści, który idealnie dopełni wygląd reszty ogrodu. Można śmiało powiedzieć, że pięknie komponują się one ze wszystkimi roślinami ogrodowymi. Występują w wielu kolorach — brązowe, bordowe, czerwone, fioletowe, pomarańczowe oraz jasne — zielone, limonkowe czy różowe. Ich kwiaty wyrastają na długich łodygach i mają kształt uroczych małych dzwoneczków. Dodatkową zaletą jest to, jak już wspominaliśmy, że nie są one trudne w uprawie. Warto również dodać, że jej średnia wysokość to ok. 40 cm, w związku z tym idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie pustej luki w aranżacji ogrodu.

Gdzie sadzić sadzonki żurawek?

Żurawka electra i inne jej gatunki ze względu na swoją charakterystykę z reguły sadzone są pod krzewami i drzewami albo w ogrodach skalnych. Ze względu na ich wielkość pięknie komponują się na obwódkach rabat kwiatowych lub wzdłuż brzegu oczka wodnego. Żurawka, a właściwie jej sadzonki, mogą być zasadzane w grupach po kilkanaście bulw (posadzone w odstępach ok. 30 cm) albo pojedynczo. Posłużą także jako rośliny balkonowe, w donicach na tarasach czy patio. Żurawka ogrodowa to zatem uniwersalna roślina, a jej cena jest przystępna dla każdego. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu, ponieważ znajduje się tam nie tylko żurawka ogrodowa. Cena każdej rośliny jest atrakcyjna, dlatego warto zdecydować się na zakupy. Gwarantujemy stosunkowo szybką realizację zamówienia i odpowiednie zabezpieczenie przesyłki, aby sadzonka nie została uszkodzona.

Odmiany – żurawka Electra, Milan i inne

Istnieje ponad 50 gatunków żurawki występujących w naturze. Ich najczęstsze odmiany, to:

 • x hybrida – obejmuje wiele, różnych krzyżówek żurawek (Heuchera), które powszechnie uprawiamy w ogrodach.
 • drżączkowata – niewielka odmiana o okrągłych liściach i drobnych białych, czerwonych lub różowych kwiatach,
 • drobnokwiatowa – tworzy tzw. kępy klapowatych liści i charakteryzuje się niewielkimi beżowo-różowymi kwiatami,
 • krwista – roślina o zielonych nerkowatych liściach i czerwono krwistych kwiatach.

Odmiany, na które warto zwrócić szczególną uwagę to:

 • Marmalade – odmiana o zmiennym ubarwieniu przyciąga uwagę nie tylko kolorami od brzoskwiniowego, po czerwony, ale także mocnym fałdowaniem brzegów liści. Pięknie kontrastuje z klasycznymi zielonymi nasadzeniami ozdobnymi.
 • Berry Smoothie – wyjątkowa żurawka o różowych liściach, których kolor utrzymuje się przez cały sezon. Wspaniała dekoracja skalniaków i rabat. Im bardziej słoneczne stanowisko, tym intensywniejsze wybarwienie roślin.
 • Black Taffeta – rośliny te charakteryzują się bardzo intensywnym bordowym wybarwieniem wpadającym w czerń. Ich efektowny wygląd podkreśla również stosunkowo drobne fałdowanie krawędzi liści.
 • Fire Alarm – odmiana o płomiennym wybarwieniu liści, doskonale nadająca się do uprawy na półcienistych i słonecznych stanowiskach. Przepięknie prezentuje się w trakcie kwitnienia, kiedy jej jasne kwiaty kontrastują z intensywną czerwienią liści.
 • Glitter – wyjątkowo efektowna odmiana o błyszczących srebrzystych liściach z czarnym unerwieniem. Bordowy spód blaszki dodaje jej uroku i sprawia, że idealnie nadaje się do tworzenia wielowymiarowych, wyrazistych kompozycji nasadzeń.
 • Glitter – wyjątkowo efektowna odmiana o błyszczących srebrzystych liściach z czarnym unerwieniem. Bordowy spód blaszki dodaje jej uroku i sprawia, że idealnie nadaje się do tworzenia wielowymiarowych, wyrazistych kompozycji nasadzeń.
 • Red Lightning –odmiana doskonale sprawdzająca się jako urozmaicenie zarówno rabat zielonych, jak i wielobarwnych. Żółto-zielone liście z promienistym unerwieniem w kontrastującym czerwonym kolorze.